Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU).
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
Potřebovala bych zablokovat nějaké webové stránky na routeru Wifi. Absolutně netuším, jak se to dělá. Chci je blokovat pouze jednomu uživateli. Nevíte někdo, jak na to ? Děkuji.
Co se týče squidu - ano, je to kanón na vrabce. Mnohem lepší (snadněji konfigurovatelný), ale přesto na squidu založený je oops, na který se může pověsit (pokud se jedná o zmiňované péčko ;) ) skvělá proxy dansguardian, která sama kontroluje i vyžadované stránk,y jestli neobsahují zakázané výrazy, umí blokovat dané formáty souborů atp. - samozřejmě podporuje whitelisty, blacklisty a greylisty atd.
Děkuji všem za pomoc. Ne o péčko nejde. Bratranec se má učit na zkoušky, ale raději místo toho brouzdá po Netu a není schopen se soustředit na učení. Problém je, že těch stránek, které ho zajímají je mnoho. Nechci mu to blokovat pořád, ale jen tehdy, když si sedne k učení. Pár stránek potřebuje k učení, ale těch je tak 5.
Ty jednodušší programy vyzkouším. Děkuju.
Nejde, to by postihla všechny ... ale šlo by to takhle: jít na adresu http://192.168.0.254/, tam je Zyxel router, zjistit, jaká MAC adresa a ajpina to tam je a v Content filter by to mělo být ale zase to asi postihne všechny?
A co takhle dopsat ony blokované stránky do /etc/hosts.deny
, to by mělo fungovat? S přístupem roota ... ?
Tiskni
Sdílej: