Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Section "Module" # Load "GLcore" Load "bitmap" Load "ddc" # Load "dri" Load "extmod" Load "freetype" Load "glx" Load "int10" Load "type1" Load "vbe" EndSection Section "Device" Identifier "NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5200]" Driver "nvidia" BusID "PCI:1:0:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "B102035W" Option "DPMS" HorizSync 31.0 - 83.0 VertRefresh 56.0 - 75.0 Option "DPMS" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5200]" Monitor "B102035W" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 1 Modes "1680x1050" "1600x1200" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 4 Modes "1680x1050" "1600x1200" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 8 Modes "1680x1050" "1600x1200" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 15 Modes "1680x1050" "1600x1200" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 16 Modes "1680x1050" "1600x1200" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 24 Modes "1680x1050" "1600x1200" "1280x1024" Virtual 1680 1050 EndSubSection EndSectionA co sa mi nepaci v Xorg.0.log:
(II) NVIDIA(0): NVIDIA GPU detected as: GeForce FX 5200 (--) NVIDIA(0): VideoBIOS: 04.34.20.87.00 (--) NVIDIA(0): Interlaced video modes are supported on this GPU (II) NVIDIA(0): Detected AGP rate: 4X (--) NVIDIA(0): VideoRAM: 131072 kBytes (II) NVIDIA(0): Connected display device(s): DFP-0 (--) NVIDIA(0): DFP-0: maximum pixel clock: 135 MHz (--) NVIDIA(0): DFP-0: Internal Single Link TMDS (II) Loading sub module "ddc" (II) LoadModule: "ddc" (II) Reloading /usr/X11R6/lib/modules/libddc.a (II) NVIDIA(0): B102035W: Using hsync range of 31.00-83.00 kHz (II) NVIDIA(0): B102035W: Using vrefresh range of 56.00-75.00 Hz (II) NVIDIA(0): Clock range: 12.00 to 135.00 MHzSo 135 MHz sa ani 1600x1200 ani 1650x1050 rozbehat bohuzial neda. Pridavat modeline nema zmysel, vsetky rozumne su v intervale 145-155Mhz. Pridanie
Option "NODDC" "1"do xorg.conf tiez nepomaha nema na vysledok ziaden efekt. S ovladacom "nv" som uspech tiez nemal, tu je cast (asi aj s dovodom) Xorg.0.log:
(II) NV(0): Supported additional Video Mode: (II) NV(0): clock: 146.2 MHz Image Size: 433 x 270 mm (II) NV(0): h_active: 1680 h_sync: 1784 h_sync_end 1960 h_blank_end 2240 h_border: 0 (II) NV(0): v_active: 1050 v_sync: 1053 v_sync_end 1059 v_blanking: 1089 v_border: 0 (II) NV(0): Ranges: V min: 56 V max: 75 Hz, H min: 31 H max: 83 kHz, PixClock max 150 MHz (II) NV(0): Monitor name: B102035W (II) NV(0): Probing for EDID on I2C bus B... (II) NV(0): I2C device "DDC:ddc2" registered at address 0xA0. (II) NV(0): I2C device "DDC:ddc2" removed. (II) NV(0): ... none found (--) NV(0): CRTC 0 is currently programmed for DFP (II) NV(0): Using DFP on CRTC 0 (--) NV(0): Panel size is 1280 x 1024 (--) NV(0): VideoRAM: 131072 kBytes (==) NV(0): Using gamma correction (1.0, 1.0, 1.0) (II) NV(0): B102035W: Using hsync range of 31.00-83.00 kHz (II) NV(0): B102035W: Using vrefresh range of 56.00-75.00 Hz (II) NV(0): Clock range: 12.00 to 350.00 MHz (II) NV(0): Mode "1680x1050@60" is larger than BIOS programmed panel size of 1280 x 1024. Removing.Vobec netusim, co je BIOS programmed panel size a ci sa da zmenit. Zaujimave je, ze pokial bol monitor napojeny cez VGA na grafike i845 (driver "i810"), DDC udavalo maximum pixelclock 150Mhz. Grafika vsak 1680x1050 nezvladla. Vobec tomu nerozumiem. Na googli ani na ubuntuforums som sa ziadne podstatne informacie nedozvedel. Prosim o akekolvek tip-y.
Section "Device" Identifier "NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5200]" Driver "nvidia" BusID "PCI:1:0:0" Option "ExactModeTimingsDVI" "true" # Option "FlatPanel" "true" # Option "FixPanelSize" "true" EndSection Section "Monitor" Identifier "B102035W" Option "DPMS" HorizSync 31.0 - 83.0 # VertRefresh 56.0 - 75.0 VertRefresh 60.0 Option "DPMS" Modeline "1680x1050@60" 146.2 1680 1784 1960 2240 1050 1053 1059 1089 EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "NVIDIA Corporation NV34 [GeForce FX 5200]" Monitor "B102035W" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 1 Modes "1680x1050" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 4 Modes "1680x1050" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 8 Modes "1680x1050" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 15 Modes "1680x1050" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 16 Modes "1680x1050" "1280x1024" EndSubSection SubSection "Display" Depth 24 Modes "1680x1050@60" "1280x1024" Virtual 1680 1050 EndSubSection EndSectionSnad to niekomu pomoze. Inak, monitor je super, odporucam ako lowend 20" widescreen.
Tiskni
Sdílej: