Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
A co přesně ti nefunguje? Jakej lirc používáš (z distribuce, ze zdrojáků)? To se pak radí dost těžko...
Vřele doporučuju nainstalovat lirc ze zdrojových kódů z lirc.org. V configure
scriptu je potřeba zvolit "Igor Ceskos variant", čož může bejt právě ten problém, že podporu pro tohle zapojení verze lircu z distribuce nemá (standartně není zapnutá). Jádro není potřeba kompilovat - lirc se překládá jako modul - je nicméně nutné mít jeho zdrojáky.
Co se týče dokumentace, tak zcela polopaticky je "překvapivě" instalace a konfigurace lirc popsána v dokumentaci na lirc.org.
configure
skriptu sem zvolil Igor Ceskos. Postupoval podle navodu. No divne je, ze to nechce chodit. Kazdopadne dnes vecer (az se vratim z prace), tak se do toho urcite pustim a snad uz uspesne ./setup.sh
, kde zvolim Home-brew (16x50 UART compatible serial port), COMx a Igor Cesko's variation. Save
configuration & run configure
make
a sudo make install
/etc/modules.conf
. Pridame radky alias char-major-61 lirc_serial sense=0
a options lirc_serial io=0x3f8 irq=4
(ten je snad pridan inst. skriptem automaticky).
ls /dev/lir*
. Bude to bude /dev/lirc
nebo /dev/lirc0
nebo /dev/lirc/0
nebo tak neco setserial /dev/ttyS0 uart none
modprobe lirc_serial
/etc/licd.conf
lircd /etc/lircd.conf --device /dev/lirc0
, device podle potreby
irw
by se mel po stisku tlacitka ovladace vypsat nazev tlacitka
irrecord
pouzijeme mode2
nebo xmode2
.
lircd --device /dev/lirc0
a pak ten mode2
.
Tiskni
Sdílej: