Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Prosím o radu ohledně modulu Xinerama a duálního zobrazení. Fungovalo mi donedávna bez problémů. S kernelem 2.6.13.1 a X.org 6.8.X bylo možné používat duální zobrazení, s Xineramou i bez ní.
Od určité doby to ale nejde. Mám teď X.org 7.0.0 a kernel 2.6.16.12. Objevují se podivné chybové hlášky a fakt si s tím nevím rady. X server vůbec nenastartuje. Funguje jen s interním displejem.
Máte-li někdo zkušenosti s chipsety Intel GM nebo s Xineramou a chvíli času, prosím podívejte se, kde by mohla být chyba:
xorg.conf
Xorg.0.log, když vypnu duální zobrazení a X-server normálně naběhne.
Xorg.0.log po marném pokusu o duální zobrazení.
Mohlo by se zdát, že to způsobuje modul GLcore, ale i po jeho odstranění je problém stejný. S interním displejem vše funguje.
Ještě pro upřesnění přidávám dvě řádky z lspci:
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02) 00:02.1 Display controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02)
Ještě dodám, že pokus o nastartování duálního zobrazení chipset definitivně zablokuje a je potřeba restart, abych vůbec rozchodil alespoň interní display. Pomohly by mi jakékoliv nápady, co bych mohl zkusit, nebo postřehy, co dělám špatně.
Ve všech možných howto se píše, že ta adresa má být pro obě zařízení stejná. Zjistil jsem, že když tam dám adresu s jedničkou na konci, X server sice nespadne, ale Xinerama ani duální zobrazení se nespustí.
Jakmile tam dám obě adresy stejné, při prvním pokusu o spuštění to hlásí signál 11, tj. neoprávněný přístup do paměti. Každý další pokus pak už hlásí desítky různých selhání a X server už nejde spustit ani na interním displayi, dokud se počítač nerestartuje.
Díky za zajímavý odkaz. Dočetl jsem se tam důležité věci o zprovoznění IRDA.
Bohužel mi článek vůbec nepomohl, pokud jde o dual head zobrazení. Zkoušel jsem všechno možné, všechna myslitelná nastavení. Zkoušel jsem i zaměnit můj xorg.conf za ten, který tam autor dává k dispozici.
Pořád se objevuje totéž:
(EE) I810(0): vm86() syscall generated signal 4.
(EE) I810(0): VBE initialization failed.
První chyba je tam pokaždé, ta druhá až při opakovaných pokusech. Jiné chyby v logu nejsou.
Autor článku píše, že u X.org 7 všechno funguje bez jakýchkoliv patchů. U mě je to přesně naopak. X.org 6.8 byl bezproblémový, zatímco u verze 7 jsem Xineramu ještě ani jednou neviděl...
Napadá mě ještě jedna věc: Moji distribuci (ArchLinux) občas někde označují za "binární". Ve skutečnosti se tam dají balíčky kompilovat stejně jako u Gentoo, což ve většině případů dělám. Použil jsem -O2 -march=pentium-m
. Mohlo by to být příčinou problémů?
Navíc je divné, že se tam objevuje signál 4 (Illegal Instruction). Co to může znamenat? Při opakovaných pokusech je tam k vidění i oblíbený signál 11.
Od posledního příspěvku do tohoto vlákna už uplynula notná doba, vystřídalo se několik verzí kernelu i balíčků pro X.org, ale bohužel pořád žádná změna.
Xinerama jednoduše nefunguje. Ve všech fórech a návodech, kde jsem hledal informace, je spousta plamenných řečí o tom, jak už všechny chyby byly odstraněny a jak teď Xinerama skvěle funguje. Bohužel, opak je pravdou.
Je zvláštní, že o tomhle problému nikdo nikde nepíše a nemluví. Že by snad ani jeden jediný člověk nechtěl používat Xineramu s notebookem Asus M2N? Moc se mi tomu nechce věřit, ale asi to tak bude.
Nejspíš mi nezbude nic jiného, než to vzdát a přejít zpět k X.org 6.8. Možná byl pomalejší, možná neměl tak pokročilou architekturu, ale byl plně funkční. A to je dost podstatná vlastnost.
Tak už mi to konečně funguje, v nejnovější verzi driveru je chyba odstraněná. Tentokrát nebyla jen mezi židlí a klávesnicí.
Pořád tu ale zůstává jeden nepříjemný problém. Jakmile zapnu duální zobrazení, nefunguje OpenGL. (Nefunguje s Xineramou ani bez ní.) Slyšel jsem, že u většiny grafických karet (zejména NVidia) to zatím nemůže fungovat zárověň. Ale o chipsetu Intel není nikde ani zmínka. Funguje někomu duální zobrazení a Xinerama zároveň? Pokud ano, jak by se toho dalo docílit?
Tiskni
Sdílej: