Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Prosím o radu ohledně modulu Xinerama a duálního zobrazení. Fungovalo mi donedávna bez problémů. S kernelem 2.6.13.1 a X.org 6.8.X bylo možné používat duální zobrazení, s Xineramou i bez ní.
Od určité doby to ale nejde. Mám teď X.org 7.0.0 a kernel 2.6.16.12. Objevují se podivné chybové hlášky a fakt si s tím nevím rady. X server vůbec nenastartuje. Funguje jen s interním displejem.
Máte-li někdo zkušenosti s chipsety Intel GM nebo s Xineramou a chvíli času, prosím podívejte se, kde by mohla být chyba:
xorg.conf
Xorg.0.log, když vypnu duální zobrazení a X-server normálně naběhne.
Xorg.0.log po marném pokusu o duální zobrazení.
Mohlo by se zdát, že to způsobuje modul GLcore, ale i po jeho odstranění je problém stejný. S interním displejem vše funguje.
Ještě pro upřesnění přidávám dvě řádky z lspci:
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02) 00:02.1 Display controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02)
Ještě dodám, že pokus o nastartování duálního zobrazení chipset definitivně zablokuje a je potřeba restart, abych vůbec rozchodil alespoň interní display. Pomohly by mi jakékoliv nápady, co bych mohl zkusit, nebo postřehy, co dělám špatně.
Ve všech možných howto se píše, že ta adresa má být pro obě zařízení stejná. Zjistil jsem, že když tam dám adresu s jedničkou na konci, X server sice nespadne, ale Xinerama ani duální zobrazení se nespustí.
Jakmile tam dám obě adresy stejné, při prvním pokusu o spuštění to hlásí signál 11, tj. neoprávněný přístup do paměti. Každý další pokus pak už hlásí desítky různých selhání a X server už nejde spustit ani na interním displayi, dokud se počítač nerestartuje.
Díky za zajímavý odkaz. Dočetl jsem se tam důležité věci o zprovoznění IRDA.
Bohužel mi článek vůbec nepomohl, pokud jde o dual head zobrazení. Zkoušel jsem všechno možné, všechna myslitelná nastavení. Zkoušel jsem i zaměnit můj xorg.conf za ten, který tam autor dává k dispozici.
Pořád se objevuje totéž:
(EE) I810(0): vm86() syscall generated signal 4.
(EE) I810(0): VBE initialization failed.
První chyba je tam pokaždé, ta druhá až při opakovaných pokusech. Jiné chyby v logu nejsou.
Autor článku píše, že u X.org 7 všechno funguje bez jakýchkoliv patchů. U mě je to přesně naopak. X.org 6.8 byl bezproblémový, zatímco u verze 7 jsem Xineramu ještě ani jednou neviděl...
Napadá mě ještě jedna věc: Moji distribuci (ArchLinux) občas někde označují za "binární". Ve skutečnosti se tam dají balíčky kompilovat stejně jako u Gentoo, což ve většině případů dělám. Použil jsem -O2 -march=pentium-m
. Mohlo by to být příčinou problémů?
Navíc je divné, že se tam objevuje signál 4 (Illegal Instruction). Co to může znamenat? Při opakovaných pokusech je tam k vidění i oblíbený signál 11.
Od posledního příspěvku do tohoto vlákna už uplynula notná doba, vystřídalo se několik verzí kernelu i balíčků pro X.org, ale bohužel pořád žádná změna.
Xinerama jednoduše nefunguje. Ve všech fórech a návodech, kde jsem hledal informace, je spousta plamenných řečí o tom, jak už všechny chyby byly odstraněny a jak teď Xinerama skvěle funguje. Bohužel, opak je pravdou.
Je zvláštní, že o tomhle problému nikdo nikde nepíše a nemluví. Že by snad ani jeden jediný člověk nechtěl používat Xineramu s notebookem Asus M2N? Moc se mi tomu nechce věřit, ale asi to tak bude.
Nejspíš mi nezbude nic jiného, než to vzdát a přejít zpět k X.org 6.8. Možná byl pomalejší, možná neměl tak pokročilou architekturu, ale byl plně funkční. A to je dost podstatná vlastnost.
Tak už mi to konečně funguje, v nejnovější verzi driveru je chyba odstraněná. Tentokrát nebyla jen mezi židlí a klávesnicí.
Pořád tu ale zůstává jeden nepříjemný problém. Jakmile zapnu duální zobrazení, nefunguje OpenGL. (Nefunguje s Xineramou ani bez ní.) Slyšel jsem, že u většiny grafických karet (zejména NVidia) to zatím nemůže fungovat zárověň. Ale o chipsetu Intel není nikde ani zmínka. Funguje někomu duální zobrazení a Xinerama zároveň? Pokud ano, jak by se toho dalo docílit?
Tiskni
Sdílej: