Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Prosím o radu ohledně modulu Xinerama a duálního zobrazení. Fungovalo mi donedávna bez problémů. S kernelem 2.6.13.1 a X.org 6.8.X bylo možné používat duální zobrazení, s Xineramou i bez ní.
Od určité doby to ale nejde. Mám teď X.org 7.0.0 a kernel 2.6.16.12. Objevují se podivné chybové hlášky a fakt si s tím nevím rady. X server vůbec nenastartuje. Funguje jen s interním displejem.
Máte-li někdo zkušenosti s chipsety Intel GM nebo s Xineramou a chvíli času, prosím podívejte se, kde by mohla být chyba:
xorg.conf
Xorg.0.log, když vypnu duální zobrazení a X-server normálně naběhne.
Xorg.0.log po marném pokusu o duální zobrazení.
Mohlo by se zdát, že to způsobuje modul GLcore, ale i po jeho odstranění je problém stejný. S interním displejem vše funguje.
Ještě pro upřesnění přidávám dvě řádky z lspci:
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02) 00:02.1 Display controller: Intel Corporation 82852/855GM Integrated Graphics Device (rev 02)
Ještě dodám, že pokus o nastartování duálního zobrazení chipset definitivně zablokuje a je potřeba restart, abych vůbec rozchodil alespoň interní display. Pomohly by mi jakékoliv nápady, co bych mohl zkusit, nebo postřehy, co dělám špatně.
Ve všech možných howto se píše, že ta adresa má být pro obě zařízení stejná. Zjistil jsem, že když tam dám adresu s jedničkou na konci, X server sice nespadne, ale Xinerama ani duální zobrazení se nespustí.
Jakmile tam dám obě adresy stejné, při prvním pokusu o spuštění to hlásí signál 11, tj. neoprávněný přístup do paměti. Každý další pokus pak už hlásí desítky různých selhání a X server už nejde spustit ani na interním displayi, dokud se počítač nerestartuje.
Díky za zajímavý odkaz. Dočetl jsem se tam důležité věci o zprovoznění IRDA.
Bohužel mi článek vůbec nepomohl, pokud jde o dual head zobrazení. Zkoušel jsem všechno možné, všechna myslitelná nastavení. Zkoušel jsem i zaměnit můj xorg.conf za ten, který tam autor dává k dispozici.
Pořád se objevuje totéž:
(EE) I810(0): vm86() syscall generated signal 4.
(EE) I810(0): VBE initialization failed.
První chyba je tam pokaždé, ta druhá až při opakovaných pokusech. Jiné chyby v logu nejsou.
Autor článku píše, že u X.org 7 všechno funguje bez jakýchkoliv patchů. U mě je to přesně naopak. X.org 6.8 byl bezproblémový, zatímco u verze 7 jsem Xineramu ještě ani jednou neviděl...
Napadá mě ještě jedna věc: Moji distribuci (ArchLinux) občas někde označují za "binární". Ve skutečnosti se tam dají balíčky kompilovat stejně jako u Gentoo, což ve většině případů dělám. Použil jsem -O2 -march=pentium-m
. Mohlo by to být příčinou problémů?
Navíc je divné, že se tam objevuje signál 4 (Illegal Instruction). Co to může znamenat? Při opakovaných pokusech je tam k vidění i oblíbený signál 11.
Od posledního příspěvku do tohoto vlákna už uplynula notná doba, vystřídalo se několik verzí kernelu i balíčků pro X.org, ale bohužel pořád žádná změna.
Xinerama jednoduše nefunguje. Ve všech fórech a návodech, kde jsem hledal informace, je spousta plamenných řečí o tom, jak už všechny chyby byly odstraněny a jak teď Xinerama skvěle funguje. Bohužel, opak je pravdou.
Je zvláštní, že o tomhle problému nikdo nikde nepíše a nemluví. Že by snad ani jeden jediný člověk nechtěl používat Xineramu s notebookem Asus M2N? Moc se mi tomu nechce věřit, ale asi to tak bude.
Nejspíš mi nezbude nic jiného, než to vzdát a přejít zpět k X.org 6.8. Možná byl pomalejší, možná neměl tak pokročilou architekturu, ale byl plně funkční. A to je dost podstatná vlastnost.
Tak už mi to konečně funguje, v nejnovější verzi driveru je chyba odstraněná. Tentokrát nebyla jen mezi židlí a klávesnicí.
Pořád tu ale zůstává jeden nepříjemný problém. Jakmile zapnu duální zobrazení, nefunguje OpenGL. (Nefunguje s Xineramou ani bez ní.) Slyšel jsem, že u většiny grafických karet (zejména NVidia) to zatím nemůže fungovat zárověň. Ale o chipsetu Intel není nikde ani zmínka. Funguje někomu duální zobrazení a Xinerama zároveň? Pokud ano, jak by se toho dalo docílit?
Tiskni Sdílej: