Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Chtel bych pomoct pri vyberu distribuce, ktera by muj HW automaticky detekovala. (hlavne tu sitovku)
Jiz jsem zkousel FC4 x86_64 a debian, ale zde to neslo. (+ mnoho dalsich ci live distribuce) Zjistil jsem,ze pri verzi jadra 2.6.16.1 by to melo "prej" jit.
Ale nevim,jaka distribuce tuto verzi ma.
Verzi jádra použitou v distribuci určitě najdete na jejím webu. Vše hezky pohromadě pak třeba na http://distrowatch.com/
Máte s něčím zkušenosti? Tak se ptejte třeba ... a) ať se přímo dostanu k A, b) ať vidím tohle, c)ať najdu tohle na netu a v češtině. A pak teprve se uvidí - a vy máte tipy.
Ok, máme zkušenosti s kupovanou i stahovanou Mandrivou 2006, na desce Asus a s amd bartonem/sempronem, pata i sata disku maká dobře (jednoduše instalovatelně). Tj. instalace proběhla, vybráno startování do grafiky, vyzkoušeno zobrazení Xek a ok.
Kdybyste neměl problémy s angličtinou, tak bych navrhnul Quantiana - na dvd ja cca 5GB softwaru, přes apt-get lze mnohé rychle doinstalovat. Tj. u Quantiana jako u každé live distribuce máte +/- odladěný soft, který poběží bez praní se s ním. Já ho mám stále ještě na disku (lze jej nainstalovat), dokud si neověřím, že se bez něj obejdu (matematické a další výpočty) a nahradím ho.
Když tak se ptejte konkrétně, nevím vše, ale mnohé odpovědi se válí po internetu, tak si snad poradíme.
Za tu síťovku se omlouvam, špatně jsem četl původní znění.
Pokud jde při instalaci spustit příkazový řádek, tak by mohl být i zajímavý výpis fdisk -l
, či pokud se bez toho obejdeme, tak při instalaci zvolíme použitý disk, kde vidíte ext2 a swap, ext2 použijete jako "/". Ovšem každý vám doporučí nepoužívat ext2 a místo toho vzít žurnálovací file systém, namátkou xfs, jfs, ext3 nebo reiserfs.
/etc/modules
.
A nejdřív zadej v konzoli jako root modprobe via-rhine
, jestli se vůbec natáhne.
Například po spuštění drakconfu a volbě parametrů síťovky máte možnost ručně vybrat konkrétní modul. A pokud víte který, tak by Vám to mělo již stačit, abyste rozchodil síť (vybral jej a zadal parametry). Doporučuji když tak posadit se s počítačem vedle dalšího s přístupem k netu a nechat si radit.
Tiskni Sdílej: