Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Chtel bych pomoct pri vyberu distribuce, ktera by muj HW automaticky detekovala. (hlavne tu sitovku)
Jiz jsem zkousel FC4 x86_64 a debian, ale zde to neslo. (+ mnoho dalsich ci live distribuce) Zjistil jsem,ze pri verzi jadra 2.6.16.1 by to melo "prej" jit.
Ale nevim,jaka distribuce tuto verzi ma.
Verzi jádra použitou v distribuci určitě najdete na jejím webu. Vše hezky pohromadě pak třeba na http://distrowatch.com/
Máte s něčím zkušenosti? Tak se ptejte třeba ... a) ať se přímo dostanu k A, b) ať vidím tohle, c)ať najdu tohle na netu a v češtině. A pak teprve se uvidí - a vy máte tipy.
Ok, máme zkušenosti s kupovanou i stahovanou Mandrivou 2006, na desce Asus a s amd bartonem/sempronem, pata i sata disku maká dobře (jednoduše instalovatelně). Tj. instalace proběhla, vybráno startování do grafiky, vyzkoušeno zobrazení Xek a ok.
Kdybyste neměl problémy s angličtinou, tak bych navrhnul Quantiana - na dvd ja cca 5GB softwaru, přes apt-get lze mnohé rychle doinstalovat. Tj. u Quantiana jako u každé live distribuce máte +/- odladěný soft, který poběží bez praní se s ním. Já ho mám stále ještě na disku (lze jej nainstalovat), dokud si neověřím, že se bez něj obejdu (matematické a další výpočty) a nahradím ho.
Když tak se ptejte konkrétně, nevím vše, ale mnohé odpovědi se válí po internetu, tak si snad poradíme.
Za tu síťovku se omlouvam, špatně jsem četl původní znění.
Pokud jde při instalaci spustit příkazový řádek, tak by mohl být i zajímavý výpis fdisk -l
, či pokud se bez toho obejdeme, tak při instalaci zvolíme použitý disk, kde vidíte ext2 a swap, ext2 použijete jako "/". Ovšem každý vám doporučí nepoužívat ext2 a místo toho vzít žurnálovací file systém, namátkou xfs, jfs, ext3 nebo reiserfs.
/etc/modules
.
A nejdřív zadej v konzoli jako root modprobe via-rhine
, jestli se vůbec natáhne.
Například po spuštění drakconfu a volbě parametrů síťovky máte možnost ručně vybrat konkrétní modul. A pokud víte který, tak by Vám to mělo již stačit, abyste rozchodil síť (vybral jej a zadal parametry). Doporučuji když tak posadit se s počítačem vedle dalšího s přístupem k netu a nechat si radit.
Tiskni
Sdílej: