Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated, permit_mynetworks, reject_unauth_destinationa chces
smtpd_recipient_restrictions = permit_sasl_authenticated, reject_unauth_destination
At this time, SSL-enabled Microsoft Internet mail clients send security command requests (SSL) that are incompatible with the Exchange Server Internet Mail Service security command set (TLS). Consequently, there is no way of using this configuration for sending SMTP secure mail.Celkem hezky, ale koukam, ze tam pisou ze TLS na 25 umi, no aspon neco.
250-AUTH PLAIN LOGIN 250-AUTH=PLAIN LOGINSpravny postup je nastavit autentizaci pomoci SASL a pak povolit odesilani posty autentizovanym spojenim. Vice viz: http://nakedape.cc/info/Cyrus-IMAP-HOWTO/quickstart-fedora.html nebo http://www.falkotimme.com/howtos/perfect_setup_fedora_core_4/ (cast Postfix With SMTP-AUTH And TLS) Radek P.S. SASL je mechanizmus, ktery pomoci demona s pravy roota umoznuje provadet autentizaci procesum bez prav roota... P.P.S. Je rozdil mezi autentizaci a autorizaci :)
Nevím jestli tomu dobře rozumím. Chceš ověřovat uživatele (SASL) nebo sifrovat přenos (TLS). Pokud chceš ověřovat uživatele tak záleží na tom proti čemu sasl ověřuje přihlašovací údaje. Toto řídí konfigurační soubor /usr/lib/sasl2/smtpd.conf (v mém případě). Vněm je parametr pwcheck_method a ten můžeš nastavit na saslauthd (ověřuje se proti exitujicím uživatelským účtům) nebo auxprop a tady si musíš vytvořit svůj seznam uživatelů a hesel (man saslpasswd2). Samozřejmě démon saslauthd musí běžet a vřípadě změn restartovat.
Nastavení v postfixu je pak jednoduché v /etc/postfix/main.cf nastavit:
smtpd_sasl_auth_enable = yes
smtpd_recipient_restrictions = permit_mynetworks, permit_sasl_authenticated, reject_unauth_destination
a reloadnout nastavení postfixe. V případě že to ještě nepůjde tak můžeš ješte přinutit postfix o výpis podrobnějších informací do logu (debug_peer_level
a debug_peer_list
)
Tak to už nemá s postfixem moc společnýho. Postfix musí ověřovat přez SASL a SASL démona musíš nastavit na použití s mysql. Ještě jsem to nezkoušel. Zkus googlit třeba SASL + MySQL.
pwcheck_method: auxprop auxprop_plugin: sql password_format: crypt sql_engine: mysql mech_list: LOGIN PLAIN # mech_list: LOGIN PLAIN DIGEST-MD5 CRAM-MD5 # DIGEST-MD5 CRAM-MD5 nelze pouzit s sifrovanym heslem v MySQL sql_user: db_uzivatel sql_passwd: db_heslo sql_database: db_mail sql_hostnames: localhost sql_select: SELECT crypt_pass FROM users WHERE email = '%u@%r' #sql_select: SELECT plain_pass FROM users WHERE email = '%u@%r' sql_verbose: yesNebude fungovat se zasifrovanym heslem v DB, pokud neni v distribuci patricne opatchovano. Jestli chces pouzivat PAM, tak nainstalovat pam-mysql, zmenit nahore
pwcheck_method: pam
a v /etc/pam.d/smtp nastavit
auth required /lib/security/pam_stack.so service=system-auth account required /lib/security/pam_stack.so service=system-auth # MySQL email authentication # crypt values: # 0 (or "plain") = plaintext passwords # 1 (or "Y") = use crypt(3) function # 2 (or "mysql") = use MySQL PASSWORD() function # 3 (or "md5") = use MySQL MD5() function auth optional pam_mysql.so host=localhost db=db_mail user=db_uzivatel \ passwd=db_heslo table=users usercolumn=email passwdcolumn=crypt_pass crypt=1 account required pam_mysql.so host=localhost db=db_mail user=db_uzivatel \ passwd=db_heslo table=users usercolumn=email passwdcolumn=crypt_pass crypt=1pam-mysql nefunguje s DIGEST-MD5 nebo CRAM-MD5 autentizaci, je nutno pouzit auxprop plugin (viz vyse).
Tiskni
Sdílej: