Na Kickstarteru byla spuštěna crowdfundingová kampaň na podporu telefonu Murena 2 s /e/OS. Telefon má 2 hardwarové přepínače. Prvním lze jednoduše vypnout kamery a mikrofony. Druhým se lze odpojit od sítí.
Společnost Qualcomm publikovala říjnový bezpečnostní bulletin. V úvodu informuje, že bezpečnostní chyby CVE-2023-33106, CVE-2023-33107, CVE-2022-22071 a CVE-2023-33063 jsou cíleně využívány útočníky. O CVE-2022-22071 se píše už v loňském květnovém bulletinu. Detaily o zbylých chybách jsou k dispozici OEM partnerům. Veřejně budou k dispozici až s vydáním prosincového bulletinu.
Byla vydána nová verze 5.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 12.5.6. Tor na verzi 0.4.8.6.
Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Cestovní profily oželet nemusí, pokud bude na jednom účtu přihlášen jen jeden uživatel současně.myslel jsem to tak, ze cestovni profil musi ozelet pro pouziti na Linux stanicich, na Win at si je klidne ma.
smbmount
. Ohledně autorizace pomocí samby, nemám zkušenosti, ale pam toto určitě podporuje. Našel jsem třeba Samba and PAM. Více najdeš na google.com
Režimy boot klienta do Linuxu jsou zatím využívány jako lokální stanice pro seznámení s Linuxem ....... přístup linuxové stanice na linuxový server - nejlépe do domény
??? cemu rikas domena ??? mas na mysli win domenu ? Kdyz seznamovani s Linuxem, tak i principy, potom bych do *nix sveta netahal win zvrhlosti. Uvedom si, ze samba existuje jen kvuli windowsum. Sdileni mezi linuxy (*nixy) zajistuje nfs (viz. man exports
).
b) jak v tomto případě s cestovními profily (uživatelé mají adresář na serveru se Sambou a v něm data ...)?
? nevim co je cestovni profil, ale sambovske share jsou prece normalni adresare na filesystemu, a ty muzu nasdilet pres nfs (opet man exports
) a mountnout kam chci :
mount -t nfs server.firma:/home/pepa /mnt/josef
c) nebo cestovní profily musím oželet ? Pak bych ale potřeboval zachovat alespoň validaci jméno/heslo v doméně a nastavit pak možnost sdílení (přístup) k uživatelským datům na serveru pouze přihlášenému uživateli ... Jde to nějak ?jedno z reseni je NIS, jak poznamenal nekdo predemnou, dalsi reseni (a asi univerzalnejsi) je LDAP - samba i linuxy muzou overovat hesla pres LDAP.
Preji hodne stesti v teto chvalihodne cinnosti
Tiskni
Sdílej: