Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Cestovní profily oželet nemusí, pokud bude na jednom účtu přihlášen jen jeden uživatel současně.myslel jsem to tak, ze cestovni profil musi ozelet pro pouziti na Linux stanicich, na Win at si je klidne ma.
smbmount
. Ohledně autorizace pomocí samby, nemám zkušenosti, ale pam toto určitě podporuje. Našel jsem třeba Samba and PAM. Více najdeš na google.com
Režimy boot klienta do Linuxu jsou zatím využívány jako lokální stanice pro seznámení s Linuxem ....... přístup linuxové stanice na linuxový server - nejlépe do domény
??? cemu rikas domena ??? mas na mysli win domenu ? Kdyz seznamovani s Linuxem, tak i principy, potom bych do *nix sveta netahal win zvrhlosti. Uvedom si, ze samba existuje jen kvuli windowsum. Sdileni mezi linuxy (*nixy) zajistuje nfs (viz. man exports
).
b) jak v tomto případě s cestovními profily (uživatelé mají adresář na serveru se Sambou a v něm data ...)?
? nevim co je cestovni profil, ale sambovske share jsou prece normalni adresare na filesystemu, a ty muzu nasdilet pres nfs (opet man exports
) a mountnout kam chci :
mount -t nfs server.firma:/home/pepa /mnt/josef
c) nebo cestovní profily musím oželet ? Pak bych ale potřeboval zachovat alespoň validaci jméno/heslo v doméně a nastavit pak možnost sdílení (přístup) k uživatelským datům na serveru pouze přihlášenému uživateli ... Jde to nějak ?jedno z reseni je NIS, jak poznamenal nekdo predemnou, dalsi reseni (a asi univerzalnejsi) je LDAP - samba i linuxy muzou overovat hesla pres LDAP.
Preji hodne stesti v teto chvalihodne cinnosti
Tiskni
Sdílej: