Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Potřeboval bych jednak dostat oba wxp přímo do grubu (ne přez jejich loader)nevim jestli ti dobre rozumim, ale windows musi bootovat pres jejich zavadec, takze grub ti spusti ntloader...
Ale hlavně bych potřeboval navolit wxp jako výchozí nezávisle na případných dalších kerlelech, kreré do ubuntu přibidou po aktualizaci.Na kernelu ubuntu to nijak zavisle neni.
Pokud to chapu dobre, tak on je alespon chce dostat do Grubu, tezko by delal, aby to neslo pres ntloader...to bude tim, ze nepredpokladam, ze je nekdo tak tupej, ze to tam nedokaze dopsat ;)
default 0 timeout 10 # Obrazek na pozadi splashimage=(hd0,5)/boot/grub/ubuntu_grey.xpm.gz title Xubuntu 6.06 root (hd0,2) kernel (hd0,2)/boot/vmlinuz-2.6.15-21-k7 root=/dev/hda3 ro quiet splash vga=795 initrd (hd0,2)/boot/initrd.img-2.6.15-21-k7 savedefault boot title Ubuntu 5.04 root (hd0,5) kernel /boot/vmlinuz-2.6.12-10-k7 root=/dev/hda6 ro quiet splash vga=795 initrd /boot/initrd.img-2.6.12-10-k7 savedefault boot title Microsoft Windows XP Professional root (hd0,0) savedefault makeactive chainloader +1 title memtest86+ root (hd0,5) kernel /boot/memtest86+.bin savedefault bootuž je to jasnější?
Tiskni
Sdílej: