Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Detected configuration: Architecture: i686 (32-bit) X Server: Xorg 7.0.0 Detected version of X does not have a matching 'x700' directory You may override the detected version using the following syntax: X_VERSION=<xdir> ./ati-driver-installer-<ver>-<arch>.run [--install]pak se mi to podařilo nainstalovat příkazem
X_VERSION=x690 ./ati-driver-installer-8.24.8-x86_64.runnainstaluje se, píše to "spusťte aticonfig", ten jsem spustil - nebylo to úplně hladce, nemohl najít knihovnu libgflrx_pp.so.1 nebo tak něco, pomohl symlink /usr/X11/lib64/libgflrx_pp.so.1 na ./libgflrx_pp.so.1.0 a nastavení LD_LIBRARY_PATH na /usr/X11/lib64 (každopádně jde o nedodělek
Zjisti, kde je chyba, a oprav to. Pak ti to urcite pojede.
/var/log/Xorg.0.log
pri chybnem startu Xek. Tam se dozvis proc se Xka nespustila, pak muzes resit, proc se nespustila.
... jenže zase tak moc do hloubky Linux neznám, teprve s ním začínám, a pokouším se ho dát na pc který je pro člověka, který toho ví o pc ještě o dost míň než já (např. není myslím schopen Linux vůbec nainstalovat).uz jen z tohodle duvodu bych to tomu userovi neinstaloval, protoze pocitejte s tim, ze kvuli kdejaky prkotine budete volan a tazan. :0)
The ATI driver currently does not work on x86_64 with 2.6.16; We track the status and work on a proper solution in Bug 842Tak to vypadá že ty drivery ATI tam moc snadno rozchodit nepůjdou :-/ ... jsem čekal že to bude jednodušší (kdysi dřív jsem zkoušel na svém pc RedHat 9 a akcelerované ovladače NVidie jsem tam rozjel jako fík bez jakéhokoliv problému, ale bylo to tedy jenom na 32-bit).
U IBM r51e budu v dohledné době downgradovat na MDV2006 z Xorg 6.9 na 6.8 a doufam, že díky tomu Ati Xpress 200M rozchodim.
(EE) Failed to load module "fglrx" (module does not exist, 0) (EE) No drivers available.
Tiskni
Sdílej: