Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
init 0
krom X take cely pocitac?
init 0
ti system vypne!
Neznam rozvrzeni runlevelu v Mandrive, ale matne si vzpominam, ze ve starem Mandrake byl bez grafiky runlevel 3 - takze pouzijes init 3
a potom grafiku nahodis init 3
(asi :).
Pokud chces vedet, ktery runlevel co dela, podivej se na /etc/inittab
. Melo by tam byt neco takoveho (mimo jine):
# The default runlevel. id:2:initdefault: # # Runlevel 0 is halt. # Runlevel 1 is single-user. # Runlevels 2-5 are multi-user. # Runlevel 6 is reboot.Ta 2 u
id:2:initdefault
rika, ze system automaticky najizdi do runlevelu 2. Toto je z Debianu, ale Mandrake myval (ale jsem sklerotik) 1 - single user mode; 2 - multiuser bez site; 3 - vse, ale bez grafiky, 5 - komplet i s grafikou.
samozrejme, ze nic neumyval, ale mival
init 3
grafiku muzes vyzkouset prikazem startx
, po ukonceni okenniho managera ti spadne zpet do textu, do grf. prihlaseni se vratis init 5
emacs, pripadne vi(m).
PS. bacha na jejich ovladani, pro zacatecnika mmuze byt ponekud nezvykle
vim
- ten je nejlepsi
ale pro zacatecnika si doinstaluj mc
, tam muzes editovat (a nejen to) iiizi a fun
Přes editor který máte nainstalovaný, nejčastěji Vi nebo Emacs, záleží co máte, pak stačí napsat:
vi /etc/X11/xorg.conf
popřípadě místo vi
napište váš editor
joe
, pico
, nano
, emacs
, vim
.
Jinak, pokud máš mc
, použij ten (a jeho editor mcedit
), pro začátek to bude nejlepší.
Tiskni
Sdílej: