Laboratoře CZ.NIC vydaly Datovku 4.28.0 a Mobilní Datovku 2.6.0. Hlavní novinkou je ukládání rozpracovaných datových zpráv do konceptů. Datovka je svobodné multiplatformní aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi.
Unix Pipe Game je vzdělávací karetní hra zaměřená na děti a rodiče, která děti učí používat unixové příkazy prostřednictvím interaktivních úkolů. Klíčovým prvkem hry je využití symbolu | pro pipeline neboli 'rouru', který umožňuje propojit výstupy a vstupy jednotlivých unixových příkazů, v tomto případě vytištěných na kartičkách. Předpokládá se, že rodič má alespoň nějaké povědomí o unixových příkazech a jejich provazování pomocí |.
… více »PCIem je linuxový framework, který vytváří virtuální zařízení PCIe pomocí technik, které umožňují hostitelskému operačnímu systému rozpoznat tyto syntetické 'neexistující' karty jako fyzické zařízení přítomné na sběrnici. Framework PCIem je primárně zamýšlen jako pomůcka pro vývoj a testování ovladačů bez nutnosti použít skutečný hardware. Dle tvrzení projektu si fungování PCIem můžeme představit jako MITM (Man-in-the-Middle), který se nachází mezi ovladači a kernelem.
Byla nalezena vážná bezpečnostní chyba v telnetd z balíčku GNU InetUtils. Týká se verzí GNU InetUtils od 1.9.3 z 12. května 2015 až po aktuální 2.7 z 14. prosince 2025. Útočník může obejít autentizaci a získat root přístup, jelikož telnetd nekontroluje předaný obsah proměnné prostředí USER a pokud obsahuje "-f root"…
Stanislav Aleksandrov předložil patch rozšiřující KWin (KDE Plasma) na 3D virtuální desktopové prostředí (videoukázka v mp4).
Digg (Wikipedie), "místo, kde můžete sdílet a objevovat to nejlepší z internetu – a nejen to", je zpět. Ve veřejné betě.
Po .deb balíčcích Mozilla nově poskytuje také .rpm balíčky Firefoxu Nightly.
Vývojové prostředí IntelliJ IDEA slaví 25. narozeniny (YouTube).
Vedení společnosti NVIDIA údajně povolilo použití milionů knih ze známého 'warez' archivu Anna's Archive k výcviku umělé inteligence, ačkoliv vědělo, že archiv tyto knihy nezískal legální cestou. Žaloba, ve které se objevují i citace interních dokumentů společnosti NVIDIA, tvrdí, že NVIDIA přímo kontaktovala Anna's Archive a požadovala vysokorychlostní přístup k datům knihovny.
Grafický správce balíčků Myrlyn pro SUSE a openSUSE, původně YQPkg, dospěl do stabilní verze 1.0.0. Postaven je nad libzypp a Qt 6. Projekt začal na SUSE Hack Weeku 24.
HomeServer kernel: ata2: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
HomeServer kernel: ata2: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC }
Četnost těchto chyb se zvyšovala, až do soboty, kdy se v logu objevilo tohle:
HomeServer kernel: ata2: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
HomeServer kernel: ata2: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC }
HomeServer kernel: SCSI disk error : host 1 channel 0 id 0 lun 0 return code = 8000002
HomeServer kernel: Current sd08:11: sns = 70 b
HomeServer kernel: ASC=47 ASCQ= 0
HomeServer kernel: Raw sense data:0x70 0x00 0x0b 0x00 0x00 0x00 0x00 0x0a 0x00 0x00 0x00 0x00 0x47 0x00 0x00 0x00 0x00 0x00
HomeServer kernel: I/O error: dev 08:11, sector 125592824
HomeServer kernel: ata2: command 0x25 timeout, stat 0x51 host_stat 0x1
HomeServer kernel: Assertion failed! qc->flags & ATA_QCFLAG_ACTIVE,libata-core.c,ata_qc_complete,line=2685
HomeServer kernel: ata2: status=0x51 { DriveReady SeekComplete Error }
HomeServer kernel: ata2: error=0x84 { DriveStatusError BadCRC }
HomeServer kernel: Kernel panic: scsi_free:Bad offset
Od té chvíle disk přestal reagova, ale systém běžel bez problému dál. Jen se systém pak nenechal restartovat. Po tvrdém resetu opět běží vše normálně, ale v dmesg i syslogu se zase objevila hláška: DriveReady SeekComplete Error a DriveStatusError BadCRC. Data jsou snad všechna v pořádku.
Distribuci mám Slackware 10.2, jádro 2.2.29. V systému už jeden SATA disk mám a běží bez problému.
Může mi někdo vysvětlit, co znamenají ty chyby a jak se jich zbavit?
Díky JP
Tiskni
Sdílej: