Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
#include <sys/types.h>
#include <sys/stat.h>
#include <fcntl.h>
#include <termios.h>
#include <stdio.h>
#define BAUDRATE B19200
#define MODEMDEVICE "/dev/ttyUSB0"
#define FALSE 0
#define TRUE 1
volatile int STOP=FALSE;
main()
{
int fd,c, res;
struct termios oldtio,newtio;
char buf[255];
fd = open(MODEMDEVICE, O_RDWR | O_NOCTTY );
if (fd <0) {perror(MODEMDEVICE); exit(-1); }
tcgetattr(fd,&oldtio); /* save current port settings */
bzero(&newtio, sizeof(newtio));
newtio.c_cflag = BAUDRATE | CRTSCTS | CS8 | CLOCAL | CREAD;
newtio.c_iflag = (INPCK | IGNPAR);
newtio.c_oflag = 0;
/* set input mode (non-canonical, no echo,...) */
newtio.c_lflag = 0;
newtio.c_cc[VTIME] = 0; /* inter-character timer unused */
newtio.c_cc[VMIN] = 1; /* blocking read until 5 chars received */
tcflush(fd, TCIFLUSH);
tcsetattr(fd,TCSANOW,&newtio);
while (STOP==FALSE) { /* loop for input */
res = read(fd,buf,255); /* returns after 5 chars have been input */
buf[res]=0; /* so we can printf... */
write (fd, "a", 1);
if (buf[0] == 'I') write (fd, "sipka nahoru" , 12);
else
printf("%s\n", buf);
if (buf[0]=='I') STOP=TRUE;
}
tcsetattr(fd,TCSANOW,&oldtio);
}
echo "ahoj" > /dev/ttyUSB0neco na displej vypise?
fd = open("/dev/...", O_RDWR); write(fd, ...); read(fd, ...); close(fd);
options.c_cflag = parita,rychlost,stopbity ... options.c_cflag |= CS8 | CLOCAL | CREAD | HUPCL; options.c_iflag = IGNPAR | IGNBRK | INPCK | IMAXBEL | IXOFF; options.c_lflag = ECHOKE; options.c_oflag = ONOCR;
2.nejak nemuzu prijit na to jak pouzivat len() u fce write musim zadat i pocet odesilanych znaku write(fd,"a",1) - jeden znak - a do streamu fd, v pripade ze mam pole znaku napr. char c[] = {'a','h','o','j'}; a nechci zadavat pocet znaku (protoze pole budu potrebovat generovat ruzne dlouhe), zkousel jsem write (fd, c , len(c)) ale nevim proc nefunguje to :(Pokud pole znaků bude vždycky nějaký text, můžeš to pole udělat null-terminated a pro zjištění délky použít strlen().
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #include <stdint.h> int main(int argc, char **argv) { char up[] = "\xFE\x58sipka nahoru"; char down[] = "\xFE\x58sipka dolu"; char *tosend = NULL; int a = 'J'; switch(a){ case 'I': tosend = strdup(up); break; case 'J': tosend = strdup(down); break; default: printf("Strange character\n"); exit(-1); } printf("string length is %d\n", strlen(tosend)); printf("%s", tosend); free(tosend); return 0; }Když to pustím pajpou do xxd, tak je vidět, jaký je obsah řetězce:
$ ./a.out | xxd 0000000: 7374 7269 6e67 206c 656e 6774 6820 6973 string length is 0000010: 2031 320a fe58 7369 706b 6120 646f 6c75 12..Xsipka dolu ^^^^
Tiskni
Sdílej: