Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Stojim pred otazkou, jak vycistit debian a dat installace a ktere je vse mozne do zakladni installace? Proste se chci zbavit vsech nepotrebnych balicku.
Da se to nejak jednoduse zaridit? Nejlepe s potvrzovanim odinstalovavanych balicku.
Uz to delam ruco. Chci dosahnout toho, abych se zbavil co nejvice nepotrebnych balicku. To znamena ze chci dat system zpatky do zakladni konfiguracie (jako je pri installaci), tzn. aby zustaly jen zakladni balicky.
Chtel bych odstranit vsechny balicky, ktere se nepouzivaji.
apt-get clean
na počátku bylo apt-get clean
obavam se, ze to mu asi moc nepomuze...
PS: Někdy je lepší mít o pár desítek mega zbytečně zabraných na disku, než mít rozkopaný a nefunkční systém.Pokud ovsem na to mas treba misto. Nehlede na to, ze kdyz se nekdo na neco takoveho pta, tak asi vi proc to chce....
dpkg --get-selections |grep '[^e]install' |cut -f 1,1 > seznam_balicku
a potom jako root:
(while read i ; do apt-cache show "$i" ; apt-get remove --purge "$i" <&5 ; done < seznam_balicku ) 5<&0
- vypise to popisek balicku a nabidne odinstalaci. ukaze i seznam balicku, ktere by se automaticky odistalovaly, protoze samy nedokazi v systemu zit.
pak staci jen rikat yes/no.
A proc to neudelat jedinym prikazem?proc? protoze to co radis nize, neresi problem programku, ktere jsou nainstalovane, ale uzivatel je uz mit nainstalovane nechce...
# nainstalujte si deborphan apt-get install deborphan # a nekolikrat zopakovat spusteni apt-get --purge remove `deborphan` # az bude system cisty od nepotrebnych knihoven aj. # prectete si `man deborphan'
Tiskni Sdílej: