Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Stojim pred otazkou, jak vycistit debian a dat installace a ktere je vse mozne do zakladni installace? Proste se chci zbavit vsech nepotrebnych balicku.
Da se to nejak jednoduse zaridit? Nejlepe s potvrzovanim odinstalovavanych balicku.
Uz to delam ruco. Chci dosahnout toho, abych se zbavil co nejvice nepotrebnych balicku. To znamena ze chci dat system zpatky do zakladni konfiguracie (jako je pri installaci), tzn. aby zustaly jen zakladni balicky.
Chtel bych odstranit vsechny balicky, ktere se nepouzivaji.
apt-get clean
na počátku bylo apt-get clean
obavam se, ze to mu asi moc nepomuze...
PS: Někdy je lepší mít o pár desítek mega zbytečně zabraných na disku, než mít rozkopaný a nefunkční systém.Pokud ovsem na to mas treba misto. Nehlede na to, ze kdyz se nekdo na neco takoveho pta, tak asi vi proc to chce....
dpkg --get-selections |grep '[^e]install' |cut -f 1,1 > seznam_balicku
a potom jako root:
(while read i ; do apt-cache show "$i" ; apt-get remove --purge "$i" <&5 ; done < seznam_balicku ) 5<&0
- vypise to popisek balicku a nabidne odinstalaci. ukaze i seznam balicku, ktere by se automaticky odistalovaly, protoze samy nedokazi v systemu zit.
pak staci jen rikat yes/no.
A proc to neudelat jedinym prikazem?proc? protoze to co radis nize, neresi problem programku, ktere jsou nainstalovane, ale uzivatel je uz mit nainstalovane nechce...
# nainstalujte si deborphan apt-get install deborphan # a nekolikrat zopakovat spusteni apt-get --purge remove `deborphan` # az bude system cisty od nepotrebnych knihoven aj. # prectete si `man deborphan'
Tiskni
Sdílej: