abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:55 | Bezpečnostní upozornění

    Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:55 | Zajímavý software

    pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:00 | IT novinky

    Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Komunita

    Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 00:22 | Zajímavý software

    Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 19:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.7. 14:44 | IT novinky

    Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    16.7. 14:22 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.7. 00:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:22 | Komunita

    FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 2158 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Problem s MRTG

    16.6.2006 18:35 Pinda
    Problem s MRTG
    Přečteno: 255×
    Dobry den , jsem zacinajici uzivatelel a budu moc rad ,za kazdou radu spejici k zdarnemu vyreseni problemu.

    Pri konfigurace MRTG :

    cfgmaker --global 'WorkDir: /home/httpd/mrtg' --global 'Options[_]: bits,growright' --output /home/mrtg/cfg/mrtg.cfg ladik@localhost

    Vyvstane nasleduji problem

    SNMP Error: no response received SNMPv1_Session (remote host: "localhost" [127.0.0.1].161) community: "ladik" request ID: 242103792 PDU bufsize: 8000 bytes timeout: 2s retries: 5 backoff: 1) at /usr/share/perl5/SNMP_util.pm line 627 SNMPWALK Problem for 1.3.6.1.2.1.1 on ladik@localhost::::::v4only at /usr/bin/cfgmaker line 828 WARNING: Skipping ladik@localhost: as no info could be retrieved

    --base: Writing /home/mrtg/cfg/mrtg.cfg

    Zkousel jsem i misto ladik@localhost psat public#10.0.0.4 coz je ip pocitace ..ale problem je jinde ..Poradi nekde ? Je to tim ,ze SNMP nebezi ? jak ho tedy zapnout . Nainstalovane pomoci apt-get je. Debian 2.6.4

    Predem diky

    Odpovědi

    16.6.2006 19:06 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem s MRTG
    to, jestli bezi snmp, si muzes lehce overit nastrojem snmpwalk
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    Josef Kufner avatar 16.6.2006 20:01 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problem s MRTG
    Ano, je to tim, ze SNMP neni. Ale neni treba ho zapinat/instalovat. Na lokalni monitorovani je vyhodnejsi pouzit trosku jiný způsob. MRTG umí načítat hodnoty z výstupu nějakého příkazu, resp. preogramu. Takže stačí si připravit sadu malých programů, které budou monitorovat vše, co potřebuješ a dát je na místo té spousty čísílek pro SNMP. Nějaké programy jsou součástí balíků s MRTG, něco je k nalezení různě na netu a pokud chceš něco specifického, je velmi jednoduché si napsat vlastní. Doporučuju to psát v čistém C, aby to bylo co nejméně náročné.

    Před nějakou dobou jsem napsal jeden takový na monitorování vytíženosti disku (přenos dat). Je k nalezení na http://jk.myserver.cz/hack/mrtg/ spolu s ukázkou konfigurace. Ten program je velmi jednoduchý a upravit ho k zjišťování jiných hodnot by neměl být problém. Základem úspěchu je najít žádané hodnoty někde v /proc či /sys. Tento program je přečte, přepočítá a vypíše v požadovaném tvaru. Bylo by sice jednodušší to napsat třeba v perlu, ale tady je celkem žádoucí maximální úspora. Přecejen se to spouští každých pět minut a to v několika různých instancích.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.