Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
/dev/hda1
ve formátu ntfs.
Napadlo mě mkfs.reiserfs /dev/hda1
, ale to jen založí journal a nesmaže to data (trvá to pár sekund), což mi nevyhovuje.
Jako úplnější mě napadlo dd if=/dev/zero of=/dev/hda1
, ale začal jsem se obávat, jestli to mazání náhodou "nepřelétne" na okrajích na další partitiony :). Logika sice velí, že to udělá přesně to co chci a nic jiného, ale pro jistotu se radší ptám: je výše uvedené mazání pomocí dd
bezpečné? Zkoušel už to někdo? Mám tomu dd
přidat ještě nějaké další parametry pro vyšší efektivitu? (třeba bs=4k
)?
Dík za každý podnět.
Boris
Skutecne to provede jen a pouze smazani /dev/hda1
Bez presahu :).Ale mozna bych nepouzil /dev/zero ale spise /dev/random ... pak je mensi sance ze ta data nekdo nekdy obnovi ... ale chvilku to pak trva :).
Jsem trošku nevěřící vůči technologíím, a i když vím, že FS by si měl šahat jen tam, kde si to předtím uklidil, stejně to raději udělám za něj.
Kdo podle vás "uklidil" disk, který jste si právě koupil? Nebo si každý disk před použitím přepíšete nulami?
Navíc se potom lépe zálohuje pomocí cat ... | gzip, lépe řečeno, komprese je lepší.
Tahle diskusní fóra, to je vážně někdy sysifovská práce. Teď jsem to rozmlouval o thread vedle a už s tím zase někdo straší tady… :-( Takže po padesáté páté: zálohuje se obsah filesystému, ne jeho image. Teď si to stokrát opište a pověste do pracovny nad monitor. :-)
Ale jak zezálohovat lépe NTFS než pomocí image, to opravdu nevím (holt ty wokna musím mít, protože škola jinak nedá).
Zkus Norton Ghost. Funkcionalitou je srovnatelný s partimage, a poradí si s NFTS.
/dev/random
v tomto případě nepřináší nic navíc oproti /dev/urandom
, pouze se nemáte šanci dožít dokončení…
/dev/nvram
mi nějak chybí. A DMI utilita mi v současné době, kdy badblocks -ws /dev/hda1
dokonal svůj první pass, bude bez verze pro Linux málo platná :) I kdybych tam ty Windowsy ještě měl, jak bych to spustil? Předpokládám, že při shutdownu by si Windowsy nějaký imformace do nvram opět uložili - nebo se mýlím? Nemluvě o tom, že pochybuju, že jsem k notebooku kromě ovladaču dostal ještě něco jiného než utilitu na přemazání BIOSu.
badblocks -w
, protože nejen že to smaže celý disk, ale ještě mi to řekne, jestli skutečně nemám nějaké špatné bloky.
shred
? Měl by být v každém Linuxu.
Tiskni
Sdílej: