Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
pokud tomu ale dobre rozumim, tak je mozne delat autentizaci pomoci SAMBY a vysdilet ty data pomoci CIFS. Anebo pokud pouzivam sambu k prihlasovani a sdileni dat, tak to sdileni se automaticky dela pomoci smbfs ?Aha, takže stručně to nestačilo, je nutné to vysvětlit polopaticky:
samba
je server, zajišťuje autentizaci i distribuovaný fileystém ("sdílení") protokolem SMB=CIFS. Ke stroji kde běží samba se mohou připojovat různí klienti, například stroje s windows.
smbfs
a cifs
jsou dvě různé implementace SMB/CIFS klienta, tedy slouží k připojení k SMB serveru. Tedy jinými slovy, slouží jen k tomu aby se linux pripojil k "sdílenému disku" na nějakém jiném stroji. Na serveru vůbec být nemusí.
1x problem se sata diskem 2x problem se smbfs, ne se sambou 1x spatna sitova karta 1x problem nekde jinde, protoze krome samby blbl i rsync apod 1x nevyreseny problem se zasekavanim stroje pri kopirovani ze samba servru ...co z toho me ma presvedcit, ze samba ma problemy s velkymi soubory? nebo jsem neco prehledl? cetl jste vubec ty vysledky?
.iso
, takže tam je "pouze" několik 1 GB souborů, ale vše proběhlo vpořádku. Zkusím 3 ty soubory spojit a udělám z nich checksum na Linuxu i na Windows, uvidíme, co to udělá…
md5sum
těchto souborů. Ten jsem pak nechal porovnat s md5sum
em vytvořeným přímo na Linuxu:
>ls -hl dvd?.iso -rw-r--r-- 1 filip users 4.2G May 23 09:22 dvd1.iso -rw-r--r-- 1 filip users 3.8G May 23 18:56 dvd2.iso -rw-r--r-- 1 filip users 4.1G May 23 21:53 dvd3.iso -rw-r--r-- 1 filip users 4.1G May 23 23:13 dvd4.iso -rw-r--r-- 1 filip users 4.2G May 24 08:07 dvd5.iso -rw-r--r-- 1 filip users 4.3G Jun 1 14:29 dvd6.iso >md5sum --check dvd.md5 dvd1.iso: OK dvd2.iso: OK dvd3.iso: OK dvd4.iso: OK dvd5.iso: OK dvd6.iso: OKStačí?
Tiskni
Sdílej: