Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Sice pisete, ze na S10 uz nebudou linuxovy uzivatele ...Urcite som nic nepisal o linuxovych pouzivateloch v Solarise.
... ale co pouzit uzivatele z Active Directory, nebo ani tato moznost nepripada v uvahu?Este raz: pouzivatelske konta v Active Directory budu pouzite aj nadalej na autentifikaciu (t.j. kto je kto) pouzivatelov. Problem, ktory riesime, je ale autorizacia (t.j. co kto moze). Potrebovali by sme radu, kde definovat skupiny pouzivatelov a ako riadit pristup k podadresarom jedneho sharu pre tieto skupiny.
Nevim, jak presne je to se sambou v solarisu, tak me kdyztak opravte...
Pokud pouzivate ucty Active Directory pro pristup do sdileneho adresare, proc je nepouzit i u podadresaru? Pokud mate samba server jako member v active directory, lze na nem pouzivat ucty z AD, a tedy je i priradit adresarum (jako by to byly unixove ucty).
Jestli je vse spravne nastavene zjistite prikazem: getent passwd
- melo by vypsat i AD uzivatele.
Pak jiz jen chown 'ADDomain\Administrator':'ADDomain\Project group 1' shared/project1
a melo by to fungovat...
Tiskni
Sdílej: