Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
xorg.conf
je v sekci nastaveno 46-76Hz. Možná bych změnit chěl, ale nevím jak. Stejně mám za to, že u obnov. frekvence není stejná u CRT a LCD. LCD je trochu jiná technologie. Oproti tomu LCD funguje tak, že obraz sám od sebe nezhasne, takže tam blikání z principu nevzniká. Pokud ho tedy negeneruje zdroj světla, který je použit pro podsvícení, ale s tím změnou obnovovací frekvence stejně nic nenaděláte.
Zkus trochu experimentovat s hodnotami HorizSync a VertRefresh v xorg.conf
Jinak, pokud jde o hodnoty kolem 75Hz na monitoru, mně to připadá jak stroboskop
Pánové, zkuste si (oba) znovu přečíst tyto dvě věty:
Pro většinu lidí je 85 Hz dostatečných, ale je to hodně subjektivní, někdo nemá problémy ani se 72 Hz. Hodně záleží i na dalších faktorech - nastavení jasu a kontrastu, osvětlení místnosti, ale i na tom, co na tom monitoru vlastně zobrazujete.
a přestaňte, prosím, kroutit hlavami nad tím, jak někomu může stačit 85 Hz, když vám ne.
2. Není pravda, že vám SuSE (nebo přesněji SaX2) nabízí jen určitý rozsah frekvencí. Nabízí vám parametry, tj. rozsahy horizontálních a vertikálních obnovovacích frekvencí, které odpovídají vašemu monitoru. Pokud si myslíte, že jsou špatně (nebo, lépe, pokud si to nejen myslíte, ale je to tak i v dokumentaci k monitoru), nic vám nebrání je opravit a SaX2 pak zvolí vhodné parametry podle toho, co mu zadáte.
Tiskni
Sdílej: