Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Zkoušel jsem namátkou zastavit network a dhcpd, ale nepomohlo to.
Nevíte někdo jak zjistit kde je problém a případně jak ho odstranit?
Při startu spouštím tyhle démony
DAEMONS=(syslog-ng !hotplug hwd !pcmcia powersaved
netfs crond @network portmap fam alsa)
K internetu se připojuju přes modem s dhcp (chello) a aby mi to jelo tak musím před připojením restartovat síť a změnit MAC adresu
top
zjistit, jestli nějaký proces nezačne najednou výrazně zatěžovat procesor. Věci samotné to sice přímo nepomůže, ale snad se ti podaří zjistit, který proces je za to zodpovědný.
sudo ifconfig eth0 down
Když je eth0 nahozeno, ale je vytažený kábl, tak je ale taky něco špatně, ne?Asi máš pravdu. Ale když netečou žádné pakety, tak je to jedno. A podle mě při pouštění nového terminálu přece není důvod, aby se posílaly nějaké pakety přes eth0 s DNS dotazy.
Nicméně tohle přece řeší ifplugd...Podle všeho to vypadá, že síť je nastavená tak, že (například) při pádu DNS se pokazí a zpomalí víc věcí než je nezbytně nutno. Proto si myslím, že je tam něco špatně.
/etc/hosts
.
Mé DNS jméno je snowracer.kajka.koleje.cuni.cz
a v /etc/hosts
tedy mám:
127.0.0.1 localhost 195.113.60.70 snowracer.kajka.koleje.cuni.cz snowracerTaky se ujistěte, že ve firewallu máte povolenu komunikaci po loopbacku. Měl jsem podobné problémy se startem KDE a OpenOffice a tyhle dva kroky je vyřešily.
/sbin/ip addr show cat /etc/hosts hostname cat /etc/resolv.conf cat /etc/host.conf
Tiskni
Sdílej: