V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
takhle nejak to bylo ok(zelene sipky) ko(cervene sipky) ok:active udev ok:determining root device ko:Block device /dev/sda3 is not a valid root device ko:The root block device is unspecified or not detected Pleas specify device to boot or "shell" for a shell boot():: problem je ze nevim kde co mam opravit nebo kde sem co zvoral a jak :(
initramdisk
? Přihlásit se každopádně můžete tak, že v grub
u při výběru toho, co chcete bootovat, zmáčknete 'e' a tím můžete upravit konfiguraci toho, co se bude bootovat. Pokud chcete obejít startovací skripty a nabootovat v single modu, přidejte nakonec init=/bin/bash
.Pokud nepoužíváte initramdisk, znamená výpis podle mne to, že jádro rootfilesystém našlo, ale nenajde ho init skript Gentoo. Ale moje init skripty nikde neobsahují "determining root device", takže nevím, kde je chyba…
Vložte sem konfiguraci grubu, ať víme, jak se jádro vlastně spouští…
default 0 timeout 30 splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz title=Gentoo Linux 2.6.17-r4 root (hd0,0) kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r4 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sda3 doscsi udev initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r4
Tam bude zakopaný hafan. Bootujete přes initramdisk a parametremkernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r4 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sda3 doscsi udev
real_root
kernelu říkáte, kde najde skutečný kořenový file systém. Zřejmě ho máte někde jinde než na /dev/sda3
. /dev/sda
může být SCSI disk, USB disk nebo SATA disk. Pokud by se jednalo o klasický IDE (PATA se tomu říká?), bylo by to /dev/hda
. Přičemž místo a
může být b
, c
, d
… a to jsou jednotlivé disky. Číslice za pak označuje pořadí partition (od 1). Jako parametr real_root
tedy musíte uvést zařízení, kde máte kořenový souborový systém (podle toho, jak jste jej při instalaci rozdělil fdisk
em).
(hd0,0)
v grub.conf je první partition na prvním harddisku (grub používá jiný způsob označování). Předpokládám, že to je /boot
partition, pokud /
následuje hned za ní, bylo by to /dev/sda2, pokud byste mezi nimi měl ještě swap, je /dev/sda3
správně. Druhý problém by mohl být, že nejde o SATA (nebo SCSI nebo USB) disk, ale PATA, pak by bylo /dev/hda3
.
Ještě mne napadla jedna věc – pokud se jedná o SATA nebo SCSI disk, musíte pro něj mít zakompilovanou podporu v jádře (klidně jako modul, když bootujete z ramdisku), a na ramdisku musí být v adresáři /dev
také vytvořena příslušná zařízení.
Pokud se vám to nepodaří rozběhat, napište jaký typ řadiče disku máte (PATA/SATA), od toho by se odvíjel další postup pátrání.
default 0 timeout 30 splashimage=(hd0,0)/boot/grub/splash.xpm.gz title=Gentoo Linux 2.6.17-r7 root (hd0,0) kernel /boot/kernel-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r7 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/sda5 initrd /boot/initramfs-genkernel-x86-2.6.17-gentoo-r7po restartu mi napíše úplně stejnou hlášku jako zde při první otázce. Myslím si že bude problém někde u /dev/sd?, protože disky jsou připojený na 5 a 6 konektoru SATA, jelikož jenom tyto dva umí RAID. Po prvním nabootování z CD jen gentoo, není vidět žádný device na /dev/sd?, proto jsem dal "gentoo dmraid=X" a device se ukázaly. kořen mám určitě na /dev/sda5 a boot na /dev/sda1 předem díky za jakoukoliv radu či nápad
Tiskni
Sdílej: