GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.27.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.
Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na
… více »Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.
Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.
Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.
Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…
Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.
Nastavuji balík sysv-rc-bootsplash (1.0.0-5) ... Testing if patches apply cleanly... 5 out of 5 hunks FAILED -- saving rejects to file /etc/init.d/rcS.rej Patches would not apply cleanly. dpkg: chyba při zpracovávání sysv-rc-bootsplash (--configure): podproces post-installation script vrátil chybový status 1 Při zpracování nastaly chyby: sysv-rc-bootsplash E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)kdyz jej zkusim patchovat dle navodu zde hodi mi to tyhle chyby:
medved:/home/maniakum# patch /etc/init.d/rcS -b rcS-bootsplash.diff patching file /etc/init.d/rcS Hunk #1 FAILED at 1. Hunk #2 FAILED at 29. Hunk #3 FAILED at 85. Hunk #4 FAILED at 101. Hunk #5 FAILED at 118. 5 out of 5 hunks FAILED -- saving rejects to file /etc/init.d/rcS.rej medved:/home/maniakum# patch /etc/init.d/rc -b rc-bootsplash.diff patching file /etc/init.d/rc Reversed (or previously applied) patch detected! Assume -R? [n] y Hunk #1 succeeded at 1 with fuzz 2. Hunk #2 FAILED at 12. Hunk #3 FAILED at 32. Hunk #4 FAILED at 41. Hunk #5 FAILED at 53. Hunk #6 FAILED at 66. Hunk #7 FAILED at 92. 6 out of 7 hunks FAILED -- saving rejects to file /etc/init.d/rc.rejnekdo nejaky napad? diky moc!
Tiskni
Sdílej: