CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
search home.node nameserver 127.0.0.1host.conf
order hosts,bind multi onhosts
127.0.0.1 localhost 10.10.0.1 server.home.node server 10.10.0.110 hwap.home.node hwap 10.0.0.10 firewall.work.node firewall 10.0.0.50 intranet.work.node intranet 10.0.0.100 server.work.node serverdhcpd.conf
subnet 10.10.0.0 netmask 255.255.255.0 {
range 10.10.0.100 10.10.0.109;
range 10.10.0.111 10.10.0.120;
option domain-name "hwap.node";
default-lease-time 7200;
max-lease-time 86400;
option routers 10.10.0.1;
option domain-name-servers 10.10.0.1;
option subnet-mask 255.255.255.0;
option broadcast-address 10.10.0.255;
}
A teď problém, klienti brány 10.10.0.1 se dostanou bez problémů kamkoliv, funguje překlad a vše ostatní, jenže. Není možné získat překlad adres z hosts, konkrétně informace o jiném subnetu, který je jen protunelován z jiného místa. nicméně potřeboval bych aby klient serveru při zadání například firewall dostal IP adresu 10.0.0.10. Přístup přímo přes IP je plně funkční, ale díky přecházení klientů je to dost nešikovné, potřeboval bych překlad.
Dle informací co jsem zjistil, řešením je asi "dhclient-enter-hooks.d" - jedu na debianu, nicméně nehápu přesně+ zápis, nebo to jde ještě nějak jednodušeji?
Díky za každou radu, Martin
DHCP_LEASE="/var/lib/dhcp/dhcpd.leases"
/etc/dnsmasq.conf
Pokud tam není, tak zjisti, jestli je ten balík korektně nainstalován (píšeš něco o Debianu, takže dpkg -l "dnsmasq*")
Tiskni
Sdílej: