Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Upgradeoval som kernel z 2.6.16.9 na 2.6.16.27 pomocou upgradepkg (používam slackware-current) v poradí headers, modules, generic, upravil lilo a spustil ho a reštartoval. Dostanem sa po nasledovný výpis a vyhodí ma do shellu.
No kernel modules found for 2.6.16.27 mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: No such device Error: mount returned error code 1. Trouble ahead. mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: Invalid argument mount: mounting /dev/hda2 on /mnt failed: Invalid argument /boot/initrd.gz: exiting pivot_root: pivot_root: Device or resource busy
poradíte prosím, čo s tým? díky,
-- josevy jste upravil lilo tak, že se nedá bootnout do starší verze kernelu?
tak nejak. ono upgradepkg sa s reinštaláciou aj tak príliš nepára, takže image starého kernelu prepísal.
A pokud byste předtím zazálohoval obsah /boot
a /usr/lib/modules
, pomohlo by to? Sám se o kernel na Mandrivě staram ručně, tedy apt-get neznám :-/
mkinitrd -o /boot/initrd-x.x.xx.gz verze_kernelu
btw: ak pouzivas grub a nepremazal si stare jadro tak nabootujes cez command line grubu - vyvolas pismenom c
po spustení mkinitrd:
mount: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know about the loop device?.. cat: /proc/partitions: No such file or directory umount.. Not mounted rmdir.. Directory not empty
znamená to, že potrebujem rescue-floppy s loop device podporou? neporadíte nejakú?
-- josemkinitrd -c -k verze_kernelu -m jbd:ext3 -f ext3 -r /dev/hda2
mount -t proc /proc
a pokusit se spustit udev nebo co používáte (pokud zařízení již nejsou vygenerována) a pak zkusit to initrd, možná na něco zapomínám, být doma tak to zkusím, ale modem mi přidělil nějakou IP na kterou nemám otevřené ssh, takže snad man chroot
mount /dev/hda2 /mnt
mount -o bind /dev/ /mnt/dev
mount none -t proc /mnt/proc
chroot /mnt /bin/bash
. /etc/profile
potom by mal stacit ten mkinitrd kernel_version=2.6.x.x (pozri co ti vygenerovalo do /boot/)
inac ked uz budes v chroote, daj si do lila aj stare jadro, alebo este lepsie, swaret --install grub
použil som slax (kernel 2.6.16) a postupoval som podľa návodu. mkinitrd už teraz nehlásil nič a v /boot mi vygeneroval súbor initrd.gz. po odmountovaní a reštarte ale dostávam rovnakú hlášku. užitočná informácie je možno, že pred chybovými hláškami je vo výpise:
RAMDISK: Compressed image found at block 0 VFS: Mounted root (ext2 filesystem)
Tiskni
Sdílej: