Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
cron
, z kterého se spouštní skript buzeni.sh
obsahující lame song.mp3 | aplay -
. Večer počítač spustím, free
hlásí 19 MB použité paměti, nechám to v terminálu, X server není spuštěný, žádný uživatel není přihlášený. Když se ráno probudím, přihlásím se a dám free
(v terminálu), tak co to moje oči nevydí, 350 MB použité paměti. Při opakování postupu se stane opět, je to tedy reprodukovatelné. Mám jádro 2.6.17-gentoo s debugging info, včetně "debug memory leaks", glibc-2.4. Jediné, co přes noc jede nějak aktivně, je každou hodinu pomocí cronu /etc/init.d/ntp-client restart
, protože jsem se ještě nedostal ke konfiguraci ntpd.
Jak zjistit, kde je chyba? Vzhledem k tomu, že přes noc nic aktivně nejede a top
ukazuje u všech procesů rozumné spotřeby paměti, tak je to zřejmě memory leak v linuxovém jádře.
Takže: Jak na to? :)
total used free shared buffers cached Mem: 1018780 906776 112004 0 73568 591160 -/+ buffers/cache: 242048 776732 Swap: 522072 0 522072Pouzivam aj FC5+KDE a tam mam obsadenie pamate nizsie o 50%. Gentoo mam kompilovane s optimalizaciou na velkost kodu. libqt-mt.so.3.3.6 ma v gentoo 7MB, v FC5 9MB.
Co říkají třeba
cat /proc/meminfo
cat /proc/slabinfo
?
echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches
?
Tiskni
Sdílej: