abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Pozvánky

    Ve středu 29. dubna 2026 se v pražské kanceláři SUSE v Karlíně uskuteční 7. Mobile Linux Hackday, komunitní setkání zaměřené na Linux na mobilních zařízeních, kernelový vývoj i uživatelský prostor. Akce proběhne od 10:00 do večerních hodin. Hackday je určen všem zájemcům o praktickou práci s Linuxem na telefonech. Zaměří se na vývoj aplikací v userspace, například bankovní aplikace, zpracování obrazu z kamery nebo práci s NFC, i na úpravy

    … více »
    lkocman | Komentářů: 0
    včera 21:55 | Nová verze

    LilyPond (Wikipedie) , tj. multiplatformní svobodný software určený pro sazbu notových zápisů, byl vydán ve verzi 2.26.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 11.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 237 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | IT novinky

    Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska oznámila, že si zajistila opci buď na akvizici startupu Cursor za 60 miliard dolarů (přes 1,2 bilionu Kč) do konce letošního roku, nebo na zaplacení deseti miliard dolarů za nové partnerství s touto firmou zabývající se generováním kódů. SpaceX se dále prosazuje na lukrativním trhu s vývojářskými nástroji pro umělou inteligenci (AI). Cursor, startup zabývající se prodejem modelů AI pro

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:11 | Komunita

    Díky AI modelu Claude Mythos Preview od společnost Anthropic bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.54.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 137 vývojářů, z toho 66 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 13.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci a na YouTube. Stalo se tak na konferenci GrafanaCON 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.4. 19:00 | IT novinky

    Na YouTube proběhl Framework [ Next Gen ] Event 2026. Společnost Framework představila nový Framework Laptop 13 Pro, vylepšení Framework Laptopu 16 a OCuLink Dev Kit pro připojení vysoce výkonných periferií jako jsou eGPU a bezdrátovou klávesnici s integrovaným touchpadem Framework Wireless Touchpad Keyboard.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.4. 18:22 | Nová verze

    Byl vydán Mozilla Firefox 150.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 150 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    21.4. 17:22 | Zajímavý software

    Byl představen (reddit, 𝕏) webový prohlížeč Brave Origin. Jedná se webový prohlížeč Brave bez VPN, krypto peněženky a odměn, tj. bez funkcí, ze kterých je vývoj Brave financován. Stojí jednorázově 59,99 dolarů. Verze pro Linux je zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (2%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1384 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Slackware + Kde na notebooku

    13.8.2006 08:38 Dunmer
    Slackware + Kde na notebooku
    Přečteno: 102×
    Som úplný začiatočník a pred pár dňami som rozbehal Slackware 10.2 na mojom notebooku Acer TravelMate 634LC [monitor 15.0" SXGA + TFT LCD]. Mám však problém s nastavením grafického prostredia. Po konfigurácii X-iek [xorgconfig] a následnom spustení [startx] mi to síce funguje ale plocha neleží na celej obrazovke. Ku krajom z prava/z ľava jej chýba cca 2 cm, z vrchu/zo spodu tak 1 cm. Pár ľudí mi poradilo že to vyriešim iným nastavením VertRefresh a HorizSync v xorgconfigu ale nech tam dám akékoľvek čísla, vždy to vyzerá rovnako. Skúšal som hlavne podľa návodov z netu od ľudí čo majú môj model ale nikto z nich na ňom nemal Slackware. Oficiálne čísla [ak vôbec existujú] som nenašiel. Takže, neviete mi niekto poradiť čo s tým mám robiť aby mi to bežalo na celej obrazovke? Poprípade čo presne ovplivňuje VertRefresh a HorizSync aby som sa mohol pokúsiť nastaviť to aspon metódu pokus-omyl? ďakujem

    Odpovědi

    13.8.2006 09:24 artec | skóre: 24
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware + Kde na notebooku
    A nastavujete tam spravne rozliseni displaye? Podle parametru NT byste mel mit nastaveno 1400×1050

    Artec
    13.8.2006 10:51 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware + Kde na notebooku
    Nastavte v xorg.conf jako výchozí nativní rozlišení vašeho LCD.
    Něco jako:
    Section "Screen"
        ...
        SubSection "Display"
                    ...
                    Modes           "<nativní šířkaxvýška>" ...
        EndSubSection
        ...
    EndSection
    In the garden sleeps a messenger ·
    14.8.2006 08:56 Dunmer
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slackware + Kde na notebooku
    V tomto bol problém, nemal som v xorg.conf moje maximálne rozlíšenie a prto som ho nevedel nastaviť. ďakujem, obom.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.