Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu dubnový souhrn novinek.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.17.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Z novinek lze zdůraznit například přidání podpory pro typy datových schránek soudních znalců, tlumočníků a překladatelů, které mají být do produkčního prostředí zavedeny v průběhu května 2021.
V příspěvku Rust v linuxovém jádru na blogu Googlu věnovaném počítačové bezpečnosti se řeší podpora programovacího jazyka Rust pro psaní ovladačů linuxového jádra. Připraven je prototyp. Dění kolem Rustu v Linuxu lze sledovat na GitHubu (Rust for Linux).
Po půl roce vývoje od vydání verze 11.0.0 byla vydána verze 12.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, Extra Clang Tools, Flang, LLD, Polly a Libc++.
Byl oznámen vznik nové organizace GNU Assembly zastřešující správce a přispěvatele do GNU softwaru. GNU zde ale neznamená GNU (GNU's Not Unix) ale "Gathering under a New Umbrella", "Governance, Not Unilateralism", "Group’s Not Uniform", "GNU’s Novelty is Unequaled" a "GNU Needs U". Organizace má již svůj GNU Social Contract a Contributor Covenant Code of Conduct.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 192. sraz, který proběhne virtuálně dnes 16. dubna od 18:00 na Meet.vpsFree.cz.
Bylo vydáno minimalistické desktopové prostředí LXQt ve verzi 0.17.0. Nově ukončuje procesy-potomky na konci sezení. Přidává menší funkce a opravy napříč komponentami (panel, správa napájení) a aplikacemi (emulátor terminálu, správce souborů aj.).
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu USB RTC pro Raspberry Pi aneb hodiny reálného času (nejenom) pro Raspberry Pi připojitelné přes USB.
Google Chrome 90 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 90.0.4430.72 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube, Pete LePage z devadesátek :-)). Zdůraznit lze použití HTTPS jako výchozího protokolu při nezadání protokolu. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 37 bezpečnostních chyb.
Björn Ståhl představil desktopové prostředí Pipeworld postavené na Arcanu, tj. na jeho vlastním display serveru, herním enginu a realtimovém multimediálním frameworku v jednom. Videoukázka na YouTube.
skoušel sem "shutdown -h now" a jediný co to vyplo
byl Harddisk, nepomůže ani "poweroff" ani "halt -p"
APM běží a vypnout nejde (??), když napíšu
"dmesg|grep ACPI" tak mi hodí dva řádky s adresama
z BIOSu.
chci jen vypnout PC z linuxu, helfněte někdo, díky
Co presne se vypise tim prikazem dmesg|grep ACPI ?
Zkuste dat pri bootovani parametr jadra acpi=off
, u nekterych desek je zmrsena ACPI tabulka (me to delal Asus A7V-M), takze obcas pomuze pouzivani APM misto ACPI, bohuzel se ale nekdy clovek musi pohrabat ve zdrojacich jadra (pripad A7V rady desek).
Hodne stesti.
grep hlásí:
BIOS-e820: 0000000007ff0000-000000007ff3000
(ACPI NVS)
BIOS-e820: 0000000007ff3000-000000008000000
(ACPI Data)
skusim to ACPI vypnout
jinak je to deska SOLTEK 75-DRV5 s VIAKT333
apm=off
. Ja sam vlastnim desku Soltek 75drv4 - u ni apm nefunguje a musel jsem prejit na ACPI. A jeste jsem mel jeden problem. Pouzivam distribuci SuSE, a z nejakeho duvodu byla cast jadra tykajici se ACPI opatchovana tak, ze nektere desky byly oznacene, ze maji chybnou implementaci ACPI. Takze nezbylo nez si pohrat s jadrem a prekompilovat(2.4.19 vanilla jadro pritom slapalo bez problemu). Ale to snad nebude nutne.
P.S. Tohle me trochu nadzvedlo: With Intel's active assistance, the Linux developers have already been integrating ACPI support in the 2.5 series developer kernel for some time. Now SuSE ported this feature to the stable 2.4 series kernel, thus making ACPI available for Linux. SuSE Linux 8.1 is the first Linux distribution with extensive ACPI support.
Prechazim na Debian...
sehnal sem nějaký dva patche pro jádro 2.4.19
ale to první je nějakej formát DIFF
a to druhý je OSPMD, který se dá
zkompilovat jako program. Na samotnou
kompilaci jádra si však netroufám
přinejhoršim nastavim PC tak, že se
resetne do windowsu a tam se to vypne
Tiskni
Sdílej: