Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
hda = primary master
hdb = primary slave
hdc = secondary master
hdd = secondary slave
Není tedy divné, že mám na notebooku disk "hda/sda" (primary master) a optickou mechaniku "hdd" (secondary slave bez mastera!)? Může to nějak ovlivnit výkon stroje? Při kopírování z disku na (stejný) disk se vyšvihne zátěž procesoru na 100%. Může to být tím? Používám ata_piix (ICH6). V hdparmu jsem měl (pro /dev/sda) kolem 1500MB/s a 33MB/s.
To záleží na jakej kabel jsi ji připojil a jak jsi ji nastavil propojkuNezapomen ze to ma nanotebooku, tam to nejni tak jednoduchy jako v na pc, kde akorat zmenis jumpery/kabel. Jinak, podival ses jakym spusobem je ta mechanika v tom nb pripojena? sou tam naky jumpery nebo neco takyho? Taky by ses moch trochu pohrabat v biosu tam by mohlo neco byt...
Keď je na channeli disk (či CD/DVD mechanika) sám, tak by malo byť jedno, či je master alebo slave. Je otázne, ktorá záťaž je 100% - ak sa jedná o "wait", tak to je úplne v poriadku - to signalizuje, že by systém aj makal, ale nemôže, lebo čaká na dáta.
Rýchlosť 33MB/s je u noťasa s 4200rpm ATA diskom lepší priemer.
Mne to pri kopírovaní súborov v rámci toho istého disku na 4200rpm vytiahne na 13-15MB/s. Pri hdparm je to okolo 30MB/s. To by sedelo, keďže pri kopírovaní sa musí čítať a zapisovať na striedačku, takže celková rýchlosť je polovicou z teoretickej.
Keď ale zapnem iného CPUfreq governora než performance, tak sa rýchlosť znižuje aj o viac než o polovicu (reiserfs)... Nebude to aj Váš prípad? Prípadne nespôsobuje to nejaký power-saving mód notebooku?
Tiskni
Sdílej: