Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Na mým NB potřebuju zablokovat načtení kernelího modulu fan při bootu, protože zřejmě kvůli zmršenému ACPI mi to dělá neplechu.
Asi naivně jsem si myslel, že ho stačí dát do blacklistu v /etc/modprobe.d/blacklist a /etc/hotplug/blacklist. Po chvíli hledání jsem našel, že se také "natvrdo" načítá z acpid init-scriptu - smazal jsem ho tedy z /etc/default/acpid. To taky nepomohlo. Napadlo mě, že ho může ještě načítat discover, tak jsem ho blacklistnul v /etc/discover.conf a raději i v /etc/discover.conf-2.6. Bohužel to taky nepomohlo
Mám Debian Etch, jádro 2.16.17 a v /etc/modules samozřejmě není. Už mě nic nenapadá.
modprobe -r fan
, tak znovuspuštění acpid /etc/init.d/acpid restart
ho už do paměti nenatáhne.
Z výpisu lsmodu jsem zjistil, že se tento modul nahrál mezi prvními - podezření tedy padlo na intramfs. Po přečtení manuálových sránek jsem se ho jal přebuildnout a v /etc/initramfs-tools/initramfs.conf nastavil parametr MODULES na list a do /etc/initramfs-tools/modules jsem přidal jen nejzákladnější moduly, které jsou potřeba. Po update-initramfs se vytvořil nový obraz, ale po rebootu tam ten fan modul zase byl ! Zkusil jsem ten initramfs znovu sestavit, tentokrát v "užvaněném" módu a ten prozradil, že tam cpe moduly fan, thermal, processor, které jsem do seznamu vybraných modulů nedával ! Grep mi potvrdil, že v /etc jejich seznam není. Po výpisu obsahu balíčku initramfs-tools jsem se nakonec dopátral do /usr/share/initramfs-tools/hooks/, odstranil skript thermal, rebuildnul initrams a voila ! Konečně to chodí.
Neberte to jako pokus flame, ale tohle je nesystémovej hnus a hack. Stejně tak to, že se natahování modulů neřeší z jednoho místa, ale některé init-skriptíky si to dělají po svém. Utekl jsem od SUSE, CentOs, Ubuntu a teď mě z podobných důvodů začíná štvát i Debian, ikdyž ze zmíněných je na tom ještě relativně dobře. To vážně neexistuje distribuce, která má hlavu a patu, kde se problémy řeší přímo u zdroje a ne příplácáváním takových hacků ?
Sorry, nechal jsem se trochu unést ...
Jinak díky všem za snahu.
Tiskni
Sdílej: