Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Na mým NB potřebuju zablokovat načtení kernelího modulu fan při bootu, protože zřejmě kvůli zmršenému ACPI mi to dělá neplechu.
Asi naivně jsem si myslel, že ho stačí dát do blacklistu v /etc/modprobe.d/blacklist a /etc/hotplug/blacklist. Po chvíli hledání jsem našel, že se také "natvrdo" načítá z acpid init-scriptu - smazal jsem ho tedy z /etc/default/acpid. To taky nepomohlo. Napadlo mě, že ho může ještě načítat discover, tak jsem ho blacklistnul v /etc/discover.conf a raději i v /etc/discover.conf-2.6. Bohužel to taky nepomohlo
Mám Debian Etch, jádro 2.16.17 a v /etc/modules samozřejmě není. Už mě nic nenapadá.
modprobe -r fan
, tak znovuspuštění acpid /etc/init.d/acpid restart
ho už do paměti nenatáhne.
Z výpisu lsmodu jsem zjistil, že se tento modul nahrál mezi prvními - podezření tedy padlo na intramfs. Po přečtení manuálových sránek jsem se ho jal přebuildnout a v /etc/initramfs-tools/initramfs.conf nastavil parametr MODULES na list a do /etc/initramfs-tools/modules jsem přidal jen nejzákladnější moduly, které jsou potřeba. Po update-initramfs se vytvořil nový obraz, ale po rebootu tam ten fan modul zase byl ! Zkusil jsem ten initramfs znovu sestavit, tentokrát v "užvaněném" módu a ten prozradil, že tam cpe moduly fan, thermal, processor, které jsem do seznamu vybraných modulů nedával ! Grep mi potvrdil, že v /etc jejich seznam není. Po výpisu obsahu balíčku initramfs-tools jsem se nakonec dopátral do /usr/share/initramfs-tools/hooks/, odstranil skript thermal, rebuildnul initrams a voila ! Konečně to chodí.
Neberte to jako pokus flame, ale tohle je nesystémovej hnus a hack. Stejně tak to, že se natahování modulů neřeší z jednoho místa, ale některé init-skriptíky si to dělají po svém. Utekl jsem od SUSE, CentOs, Ubuntu a teď mě z podobných důvodů začíná štvát i Debian, ikdyž ze zmíněných je na tom ještě relativně dobře. To vážně neexistuje distribuce, která má hlavu a patu, kde se problémy řeší přímo u zdroje a ne příplácáváním takových hacků ?
Sorry, nechal jsem se trochu unést ...
Jinak díky všem za snahu.
Tiskni Sdílej: