Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Na mým NB potřebuju zablokovat načtení kernelího modulu fan při bootu, protože zřejmě kvůli zmršenému ACPI mi to dělá neplechu.
Asi naivně jsem si myslel, že ho stačí dát do blacklistu v /etc/modprobe.d/blacklist a /etc/hotplug/blacklist. Po chvíli hledání jsem našel, že se také "natvrdo" načítá z acpid init-scriptu - smazal jsem ho tedy z /etc/default/acpid. To taky nepomohlo. Napadlo mě, že ho může ještě načítat discover, tak jsem ho blacklistnul v /etc/discover.conf a raději i v /etc/discover.conf-2.6. Bohužel to taky nepomohlo
Mám Debian Etch, jádro 2.16.17 a v /etc/modules samozřejmě není. Už mě nic nenapadá.
modprobe -r fan
, tak znovuspuštění acpid /etc/init.d/acpid restart
ho už do paměti nenatáhne.
Z výpisu lsmodu jsem zjistil, že se tento modul nahrál mezi prvními - podezření tedy padlo na intramfs. Po přečtení manuálových sránek jsem se ho jal přebuildnout a v /etc/initramfs-tools/initramfs.conf nastavil parametr MODULES na list a do /etc/initramfs-tools/modules jsem přidal jen nejzákladnější moduly, které jsou potřeba. Po update-initramfs se vytvořil nový obraz, ale po rebootu tam ten fan modul zase byl ! Zkusil jsem ten initramfs znovu sestavit, tentokrát v "užvaněném" módu a ten prozradil, že tam cpe moduly fan, thermal, processor, které jsem do seznamu vybraných modulů nedával ! Grep mi potvrdil, že v /etc jejich seznam není. Po výpisu obsahu balíčku initramfs-tools jsem se nakonec dopátral do /usr/share/initramfs-tools/hooks/, odstranil skript thermal, rebuildnul initrams a voila ! Konečně to chodí.
Neberte to jako pokus flame, ale tohle je nesystémovej hnus a hack. Stejně tak to, že se natahování modulů neřeší z jednoho místa, ale některé init-skriptíky si to dělají po svém. Utekl jsem od SUSE, CentOs, Ubuntu a teď mě z podobných důvodů začíná štvát i Debian, ikdyž ze zmíněných je na tom ještě relativně dobře. To vážně neexistuje distribuce, která má hlavu a patu, kde se problémy řeší přímo u zdroje a ne příplácáváním takových hacků ?
Sorry, nechal jsem se trochu unést ...
Jinak díky všem za snahu.
Tiskni Sdílej: