Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Na mým NB potřebuju zablokovat načtení kernelího modulu fan při bootu, protože zřejmě kvůli zmršenému ACPI mi to dělá neplechu.
Asi naivně jsem si myslel, že ho stačí dát do blacklistu v /etc/modprobe.d/blacklist a /etc/hotplug/blacklist. Po chvíli hledání jsem našel, že se také "natvrdo" načítá z acpid init-scriptu - smazal jsem ho tedy z /etc/default/acpid. To taky nepomohlo. Napadlo mě, že ho může ještě načítat discover, tak jsem ho blacklistnul v /etc/discover.conf a raději i v /etc/discover.conf-2.6. Bohužel to taky nepomohlo
Mám Debian Etch, jádro 2.16.17 a v /etc/modules samozřejmě není. Už mě nic nenapadá.
modprobe -r fan
, tak znovuspuštění acpid /etc/init.d/acpid restart
ho už do paměti nenatáhne.
Z výpisu lsmodu jsem zjistil, že se tento modul nahrál mezi prvními - podezření tedy padlo na intramfs. Po přečtení manuálových sránek jsem se ho jal přebuildnout a v /etc/initramfs-tools/initramfs.conf nastavil parametr MODULES na list a do /etc/initramfs-tools/modules jsem přidal jen nejzákladnější moduly, které jsou potřeba. Po update-initramfs se vytvořil nový obraz, ale po rebootu tam ten fan modul zase byl ! Zkusil jsem ten initramfs znovu sestavit, tentokrát v "užvaněném" módu a ten prozradil, že tam cpe moduly fan, thermal, processor, které jsem do seznamu vybraných modulů nedával ! Grep mi potvrdil, že v /etc jejich seznam není. Po výpisu obsahu balíčku initramfs-tools jsem se nakonec dopátral do /usr/share/initramfs-tools/hooks/, odstranil skript thermal, rebuildnul initrams a voila ! Konečně to chodí.
Neberte to jako pokus flame, ale tohle je nesystémovej hnus a hack. Stejně tak to, že se natahování modulů neřeší z jednoho místa, ale některé init-skriptíky si to dělají po svém. Utekl jsem od SUSE, CentOs, Ubuntu a teď mě z podobných důvodů začíná štvát i Debian, ikdyž ze zmíněných je na tom ještě relativně dobře. To vážně neexistuje distribuce, která má hlavu a patu, kde se problémy řeší přímo u zdroje a ne příplácáváním takových hacků ?
Sorry, nechal jsem se trochu unést ...
Jinak díky všem za snahu.
Tiskni
Sdílej: