Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
k software: Bude stačit nejaké distribuce (nejlépe vaše oblíbená) a doinstalovat přes správce balíčků apache (mozna HTTPD) pro webserver proftpd (pokud neni tak vsftpd) s mailem nevim to jsem zatím nepotřeboval. pro vnitřní ukládání souborů. (tzn se sítě 3 počítačů) je dobrá samba
s ftp je to težší, myslím že je potřeba mít stálou IP adresu (to je na straně poskytovatele netu) a veřejnou či dostupnou ? IP - ale tím si nejsem jistý :(
smtprelay
.
ad. fileserver - muzete pouzit sambu, nebo pokud mate ceiste linuxovou sit vcetne klientskych pocitacu, tak muzete pouzit nfs
.
ad. ftpserver - proftpd. Nemusi byt stala ip adresa, jen je pak obtiznejsi docilit nejake rozumne funkcnosti. Abyste toto (problem s dynamicky pridelovanou adresou) mohl obejit, muzete pouzit treba sluzbu http://www.no-ip.com/
. Na svuj server nahrajete jejich demona a ten pri kazde zmene ip adresy odesle zpravu na jejich server, kde se upravi redirect z pridelene adresy. Takze muzete mit napriklad adresu: http://muj-super-bomba-novy-ftp-server.no-ip.com/ a pokazde kdyz ji pouzijete, tak vas to presmeruje na vas server a je jedno jakou ma adresu.
ad. webovy server - apache, apache2 a spousta jinych http demonu.
ad. sprava uctu uzivatelu pripojenych pocitacu - nevim co presne chcete. IP adresy, DNS servery, gw atp. jim muzete predat pres DHCP server. Jinak muzete pouzit sambu jako PDC (primarni radic domeny) a klientske pocitace (pokud to jsou windows) pripojovat do domeny a ukladat jejich profil na server, kde jim ho muzete treba upravovat.
Take se vam bude hodit openssh server pro vzdalene prihlaseni. Nejaky shaping (htb, cbq, sfq, esfq ...) a pokud nemate vic verejnych adres tak nejspis take maskaradu, kterou muzete vytvorit pomoci iptables (coz je paketovy filtr, ktery muze slouzit take jako firewall).
PS: Vsechny tyto informace uz tu byly mnohokrat uvedeny, mimojine take ve forme clanku. Takze co kdybyste pro priste vyuzil funkci "hledat"?
Tiskni
Sdílej: