Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.4 specifikace Vulkan (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího multiplatformní výpočetní a grafické API pro přístup k GPU. Vývojáři open source 3D knihovny Mesa už pracují na podpoře (Nvidia NVK, Radeon RADV, Apple Honeykrisp, …).
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2412.
k software: Bude stačit nejaké distribuce (nejlépe vaše oblíbená) a doinstalovat přes správce balíčků apache (mozna HTTPD) pro webserver proftpd (pokud neni tak vsftpd) s mailem nevim to jsem zatím nepotřeboval. pro vnitřní ukládání souborů. (tzn se sítě 3 počítačů) je dobrá samba
s ftp je to težší, myslím že je potřeba mít stálou IP adresu (to je na straně poskytovatele netu) a veřejnou či dostupnou ? IP - ale tím si nejsem jistý :(
smtprelay
.
ad. fileserver - muzete pouzit sambu, nebo pokud mate ceiste linuxovou sit vcetne klientskych pocitacu, tak muzete pouzit nfs
.
ad. ftpserver - proftpd. Nemusi byt stala ip adresa, jen je pak obtiznejsi docilit nejake rozumne funkcnosti. Abyste toto (problem s dynamicky pridelovanou adresou) mohl obejit, muzete pouzit treba sluzbu http://www.no-ip.com/
. Na svuj server nahrajete jejich demona a ten pri kazde zmene ip adresy odesle zpravu na jejich server, kde se upravi redirect z pridelene adresy. Takze muzete mit napriklad adresu: http://muj-super-bomba-novy-ftp-server.no-ip.com/ a pokazde kdyz ji pouzijete, tak vas to presmeruje na vas server a je jedno jakou ma adresu.
ad. webovy server - apache, apache2 a spousta jinych http demonu.
ad. sprava uctu uzivatelu pripojenych pocitacu - nevim co presne chcete. IP adresy, DNS servery, gw atp. jim muzete predat pres DHCP server. Jinak muzete pouzit sambu jako PDC (primarni radic domeny) a klientske pocitace (pokud to jsou windows) pripojovat do domeny a ukladat jejich profil na server, kde jim ho muzete treba upravovat.
Take se vam bude hodit openssh server pro vzdalene prihlaseni. Nejaky shaping (htb, cbq, sfq, esfq ...) a pokud nemate vic verejnych adres tak nejspis take maskaradu, kterou muzete vytvorit pomoci iptables (coz je paketovy filtr, ktery muze slouzit take jako firewall).
PS: Vsechny tyto informace uz tu byly mnohokrat uvedeny, mimojine take ve forme clanku. Takze co kdybyste pro priste vyuzil funkci "hledat"?
Tiskni Sdílej: