Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Na pocitaci bezi XP + Mandrake 10.2. Po reinstalaci XP se prepsal LILO zavadec. Nastavil jsem jej zpet pomoci instalacniho disku Mandraku(rescue->Install boot Loader).
LILO funguje, ale pri bootovani Linuxu skoncim v situaci:
Kontroluji korenovy system souboruPritom korenovy adresar je na disku /dev/hda2 a /dev/hda3 je swapovaci disk. Dale uvadim vypis z lilo.conf
default="win"
boot=/dev/hda
map=/boot/map
keytable=/boot/cz-lat2.klt
prompt
nowarn
message=/boot/message
image=/boot/vmlinuz
label="linux" root=/dev/hda2 initrd=/boot/initrd.img vga=ask read-only
image=/dev/hda1 label="win" table.....
Potrebne soubory edituju skrz Knoppix. Predem diky za radu jak se s tim vyporadat. Mozna se vam to zda jako prkotina, ale uz se s tim trapim den. Dik
Nemáte tam ještě někde /boot
jako samostatnou partišnu? U mne to bylo tim, že jsem na ní měl ext3 ... a popis byl v /etc/fstab
. Tedy pokud se nepletu, taky skončíte v té "opravovací konzoli", zadáte heslo roota a až z toho vyskočíte, tak se počítač restartuje? Dostal jsem se do této situace 2x, podruhé jsem to vyřešil objevením zmiňovaného "háčku" v /etc/fstab
.
Diky za postrceni. Resenim je opravdu fstab. Po reinstalaci asi opravdu doslo k prehazeni oznaceni a stacilo jen prepsat spravne oznaceni zarizeni s korenovym adresarem a swapovaciho oddilu(/dev/hda2 misto /dev/hda3; /dev/hda3 misto /dev/hda4) a vse funguje jak ma.
Až sem autor dotazu pástne rozdělení disku a zkontroluje ho s /etc/fstab
, tak nebudem jen hádat. Nebo si to zkontroluje sám.
Tiskni
Sdílej: