abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:55 | IT novinky

    Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 17:22 | Nová verze

    Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:44 | Komunita

    Open Hardware Summit 2026 organizovaný OSHWA (Open Source Hardware Association) proběhne o víkendu 23. a 24. května v Berlíně na Technické univerzitě Berlín.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 16:33 | Nová verze

    Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap byla vydána v nové verzi 2026.05.06. Přibyla možnost aktualizovat mapy v aplikaci CoMaps, aniž by bylo nutné aktualizovat i verzi aplikace. CoMaps je komunitní fork aplikace Organic Maps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 05:11 | Nová verze

    OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 02:22 | Bezpečnostní upozornění

    Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    9.5. 17:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 00:11 | Nová verze

    UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 17:11 | Zajímavý projekt

    Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    8.5. 03:33 | Zajímavý článek

    Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (13%)
     (9%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 1576 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Webhosting ve škole

    Petr Maleček avatar 5.10.2006 19:37 Petr Maleček | skóre: 29 | Plzeň - Bolevec
    Webhosting ve škole
    Přečteno: 184×
    Ahoj mam takovou otázku (problémek).

    Chtěl bych si udělat takovej malinkej hosting na mém serveru, a to tak, že by se uživatel zaregistroval na nějaké stránce, a ta registrace by putovala do nějaké databáze, a z té databáze by si pak přebral systém veškeré údaje, a použil je pro ProFTPD (FTP), Apache, MySQL a vyhradit nějaký prostor (předem určený pro všechny).

    Ve výsledku by to bylo tak, že bych se zaregistroval třeba pod přezdívkou Tester, a systém by provedl toto:

    Vytvořil by v databázi nového uživatele Tester, kam by si uložil veškeré zadané údaje vč. hesla. Dále by vytvořil v MySQL novou databázi s jeho jmenem, a tam mu dal plná privilegia. Dále by vytvořil nějaký diskový prostor (vyhradil), a nastavil mu tam HomeDir Dále by u Apache přidal další alias ve tvaru http://nejakaadresaserveru.cz/Tester A nakonec přidal do databáze pro ProFTPD uživatele Tester.

    Vše bez systémových uživatelů.

    Díky za nápovědu. Zas tak zkušený nejsem, abych si s tím poradil. Popřípadě by to bylo na dlouhé lokte.
    LinMuck, WinFuck :-P

    Odpovědi

    5.10.2006 19:52 Jan Včelák | skóre: 28 | blog: Fcelda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Webhosting ve škole
    Napiš si scriptík, co to všechno udělá. Třeba i v PHP to zvládneš. Co nespraví mysql_query(), to spraví exec(). :-)

    A hesla se dají centralizovat například pomocí LDAP, nebo i přes MySQL by to šlo. Předpokládám, že ProFTPD si bude s PAM rozumět.
    17.4.2007 12:19 TrueFriend | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Webhosting ve škole
    Víš proč nikdo nikdy takový script nikam nedá ke zveřejnění? Protože by server na kterém by se to vystavilo kleknul na přetížení. Tohle je stále "horký zboží" a ten komu na tomhle vážně záleží, tak si tohle sám naprogramuje. Při tom programování člověk ví co vlastně dělá a proč, takže se to tak dá i líp naučit. Kdežto když to jen odněkud zkopíruješ, tak pak třeba můžeš mít problémy, když ti něco nebude fungovat, protože nebudeš vědět čím to je. A navíc pokud si ten script postavíš sám tak ještě zdokonalíš zabezpečení svého serveru ve smyslu, že když se Ti tam někdo nabourá (třeba hacker) s nějakým záměrem jen něco pozměnit, tak mu přecijen dá nějakou práci se v tom nejdřív vyznat-kdoví jestli vůbec :) Také bych uvítal takovýto celý script, který by dělal přesně to co popisuješ, ale já už to vzdal. Pokud nemáš známého na nějakém profi webhostingu, tak jsi odepsanej. Ale většinou ani známej ti tohle nedá, protože si je vědom rizika že by tím "nakrmil konkurenci". Podle praxe bych řekl, že ten kdo by vystavil takovýto kompletní script + s popisem návodu, tak že by byl blázen. Ale je možný všechno...
    17.4.2007 12:34 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Webhosting ve škole

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.