abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Nová verze

    Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:33 | Komunita

    Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:11 | Zajímavý software

    Vývojář Alexandre Gomes Gaigalas na GitHubu zveřejnil c89cc.sh, parser a kompilátor jazyka C89 napsaný v pouhém jediném skriptu o přibližně 8000 řádcích čistého bashe (bez dalších externích závislostí), který generuje ELF64 binárky pro x86-64. Jedná se o velmi jednoduchý kompilátor, který nepodporuje direktivy #include a dokonce ani funkci printf (lze použít puts), všechny dostupné deklarace lze nalézt v proměnné _BUILTIN_LIBC na konci skriptu. Skript je volně dostupný pod ISC licencí.

    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 10
    10.4. 23:33 | Nasazení Linuxu

    Francouzská vláda oznámila, že v rámci strategie 'digitální suverenity' zahájí 'přechod od systému Windows k počítačům s operačním systémem Linux' (sa sortie de Windows au profit de postes sous système d'exploitation Linux). DINUM (meziresortní ředitelství pro digitální technologie) požádalo ministerstva, aby do podzimu 2026 vypracovaly konkrétní plány nasazení Linuxu. Francie již dříve migrovala části státní správy na otevřená řešení.

    » FIDESZ🧡! « | Komentářů: 15
    10.4. 05:22 | IT novinky

    Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    10.4. 03:33 | Nová verze

    Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    9.4. 19:22 | IT novinky

    Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    9.4. 18:33 | Zajímavý projekt

    Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.

    |🇵🇸 | Komentářů: 5
    9.4. 18:22 | Nová verze

    Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (14%)
     (24%)
    Celkem 1274 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: FSC Myrica 32"

    15.10.2006 22:08 Luigi_Galvani
    FSC Myrica 32"
    Přečteno: 290×
    Zdravim, marne se snazim rozjet na LCD FSC Myrica obraz v jejim nativnim rozliseni (1366x768). Jeden problem tkvi v cisle 768 - je nedelitelne osmi, coz se projevilo jako problem pod Windows. Sice me novejsi ovladac nebo utilita typu powerstrip necha navolit libovolne rozliseni, nicmene jej pak nezobrazi. Pod linuxem jsem narazil na podobny problem s Notebookem FSC S7020, s displejem SXGA (1400x1050), tam bylo mozne problem resit pres upraveny ovladac graficke karty (i915), pripadne jeho patchovani balikem "915resolution". Nabizi se tedy otazka, jestli existuje nejake obdobne reseni pro pouziti taktez malo pouzivaneho rozliseni.Myricu mam pripojenou pres DVI ke karte nVidia GeForce FX5200. Pouzivam Debian s jadrem 2.6. Na vesa driveru bych ani necekal ze to pujde, ale u nv me to prekvapuje. Spis myslim ze bude chyba nekde mezi klavesnici a zidli :-) Zkousel jsem pouzit aktualni nv ovladac ktery se da stahnout na mirroru pro debian, bez vysledku a pak jsem chtel zkusit original ten posledni od nvidie, ale mam jinou verzi gcc (4.1, driver potrebuje 4.0), nez do toho zacnu rejpat, chci se zeptat jestli nemate nekdo dobrou radu. PS: jediny zpusob jak zmenit rozliseni, ktery jsem objevil, je prislusna zmena souboru xorg.conf.

    Dik

    Odpovědi

    16.10.2006 08:31 nigol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FSC Myrica 32"
    Asi vam neporadim, ale opravim mensi chybku vzniklou zrejme prehlednutim. 768 je delitelne osmi, problem bude asi v tom 1366
    18.10.2006 20:31 Luigi_Galvani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: FSC Myrica 32"
    ano, mate samozrejme pravdu - problem je tech 1366. Jakmile zvolim napriklad jen 1360 (delitelne osmi) tak se obraz z logickych duvodu trosku rozplizne. Ale mimo to, nejsem proste schopen nastavit ani toto rozliseni, modifikace xorg.conf nepomohla (ve smyslu pridani pozadovaneho rozliseni). Ten pokus s 1360x768 probehl ve windows.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.