Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
GET / HTTP/1.1 Host: www.example.com Connection: Keep-Alive Content-Length: 0
Měl bych pár šťouravých otázek: 1. Proč posíláte Content-Length
u metody GET
? 2. Proč požadujete keep-alive, když stejně chcete poslat jen jeden dotaz? 3. Jak z výsledku poznáte, zda server "umí HTTP/1.1"?
K původnímu dotazu: otázku považuji za tak trochu nesmyslnou. Verze HTTP jsou navrženy tak, aby byly navzájem plně kompatibilní, souhlasí-li major číslo, tedy na dotaz HTTP/1.1 můžete dostat odpověď HTTP/1.0 a naopak na HTTP/1.0 dotaz HTTP/1.1 odpověď. Server může rozumět jen některým novým prvkům HTTP/1.1 a nebo také vůbec žádným, protokol je navržen tak, aby se s tím vypořádal. Takže pokud dodržíte specifikaci protokolu, nemá smysl se zabývat tím, zda server "umí HTTP/1.1", ať už to znamená cokoli. Prostě mu pošlete HTTP/1.1 dotaz, on už si s tím nějak poradí; čemu nebude rozumět, to může beztrestně ignorovat, to, co by dělalo problémy, pokud byste tomu nerozuměl vy, smí použít pouze v případě, že v dotazu deklarujete, že tomu rozumíte.
3. Jak z výsledku poznáte, zda server umí HTTP/1.1?Tak takuto odpoved som mal pripravenu aj ja, ale najskor som ten get vyskusal. A cuduj sa svete, server mi v hlavicke odpovede poslal podporovanu verziu HTTP. Takze ano, tak ako je uvedene, sa da pozadovana informacia zistit.
K původnímu dotazu: otázku považuji za tak trochu nesmyslnou. Verze HTTP jsou navrženy tak, aby byly navzájem plně kompatibilní, souhlasí-li major číslo, tedy na dotaz HTTP/1.1 můžete dostat odpověď HTTP/1.0 a naopak na HTTP/1.0 dotaz HTTP/1.1 odpověď. Server může rozumět jen některým novým prvkům HTTP/1.1 a nebo také vůbec žádným, protokol je navržen tak, aby se s tím vypořádal. Takže pokud dodržíte specifikaci protokolu, nemá smysl se zabývat tím, zda server "umí HTTP/1.1", ať už to znamená cokoli. Prostě mu pošlete HTTP/1.1 dotaz, on už si s tím nějak poradí; čemu nebude rozumět, to může beztrestně ignorovat, to, co by dělalo problémy, pokud byste tomu nerozuměl vy, smí použít pouze v případě, že v dotazu deklarujete, že tomu rozumíte.ALE TO SNAD NEMYSLITE VAZNE! (Ano, kricim.)
Tak takuto odpoved som mal pripravenu aj ja, ale najskor som ten get vyskusal. A cuduj sa svete, server mi v hlavicke odpovede poslal podporovanu verziu HTTP. Takze ano, tak ako je uvedene, sa da pozadovana informacia zistit.
Ne, to se mýlíte. Zkuste si přečíst tu specifikaci protokolu, když už jsem vám na ni poslal odkaz. Nebo aspoň část, která se zabývá specifikací verze protokolu.
ALE TO SNAD NEMYSLITE VAZNE! (Ano, kricim.)
Nikoli, to myslím naprosto vážně. Zkuste místo křičení najít, v čem (podle vás) nemám pravdu. A pokud možno s odkazem na odpovídající specifikace.
Keep-Alive je tam preto, aby si človek zároveň overil, či server túto featuresku podporuje.
Z odpovede to poznáte jednoducho, syntax HTTP/1.0 a HTTP/1.1 status line je:
protocol-version code message
The HTTP version of an application is the highest HTTP version for which the application is at least conditionally compliant.A protože v tom hodně lidí mělo podobný zmatek, jako vy, vznikla ještě vysvětlující RFC 2145, kde je mimo jiné:
Přičemž ty hloupé klienty zmiňované v 2. odstavci už se snad moc nevyskytují…An HTTP server SHOULD send a response version equal to the highest version for which the server is at least conditionally compliant, and whose major version is less than or equal to the one received in the request. An HTTP server MUST NOT send a version for which it is not at least conditionally compliant. A server MAY send a 505 (HTTP Version Not Supported) response if cannot send a response using the major version used in the client's request.
An HTTP server MAY send a lower response version, if it is known or suspected that the client incorrectly implements the HTTP specification, but this should not be the default, and this SHOULD NOT be done if the request version is HTTP/1.1 or greater.
naopak na HTTP/1.0 dotaz HTTP/1.1 odpověď.Nie.
nemá smysl se zabývat tím, zda server "umí HTTP/1.1", ať už to znamená cokoli.Asi to predsa len nejaky zmysel ma, ked sa uz autor povodnej otazky podujal riesit to tak naliehavo, ze oslovil toto forum. Mne napada napr. taky zmysel, ze by som chcel vediet, ci server vie http keepalive a pipeline.
Mne napada napr. taky zmysel, ze by som chcel vediet, ci server vie http keepalive a pipeline.
1. Z toho, že vám server v odpovědi pošle HTTP/1.1
, nijak nepoznáte, zda umí keep-alive nebo pipelining.
2. Na pipelining bych se musel podívat (předpokládám, že to v principu bude podobné), ale keep-alive je názorným příkladem toho, proč nemá smysl verzi zjišťovat (zůstáváme-li v rámci stejné major verze). Vy prostě v hlavičce dotazu deklarujete podporu a zájem a server se podle toho zařídí. Pokud jste podporu deklaroval, on to podporuje také a nemá to v konfiguraci zakázáno, keep-alive použije, jinak ne. Pokud keep-alive umíte a máte o něj zájem, sdělte to serveru v hlavičce a uvidíte, zda ho použije; pokud keep-alive nechcete/neumíte, do hlavičky nic nepište a nemáte se čeho bát. Zjišťovat něco předem je zbytečné.
Tiskni
Sdílej: