Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
GET / HTTP/1.1 Host: www.example.com Connection: Keep-Alive Content-Length: 0
Měl bych pár šťouravých otázek: 1. Proč posíláte Content-Length
u metody GET
? 2. Proč požadujete keep-alive, když stejně chcete poslat jen jeden dotaz? 3. Jak z výsledku poznáte, zda server "umí HTTP/1.1"?
K původnímu dotazu: otázku považuji za tak trochu nesmyslnou. Verze HTTP jsou navrženy tak, aby byly navzájem plně kompatibilní, souhlasí-li major číslo, tedy na dotaz HTTP/1.1 můžete dostat odpověď HTTP/1.0 a naopak na HTTP/1.0 dotaz HTTP/1.1 odpověď. Server může rozumět jen některým novým prvkům HTTP/1.1 a nebo také vůbec žádným, protokol je navržen tak, aby se s tím vypořádal. Takže pokud dodržíte specifikaci protokolu, nemá smysl se zabývat tím, zda server "umí HTTP/1.1", ať už to znamená cokoli. Prostě mu pošlete HTTP/1.1 dotaz, on už si s tím nějak poradí; čemu nebude rozumět, to může beztrestně ignorovat, to, co by dělalo problémy, pokud byste tomu nerozuměl vy, smí použít pouze v případě, že v dotazu deklarujete, že tomu rozumíte.
3. Jak z výsledku poznáte, zda server umí HTTP/1.1?Tak takuto odpoved som mal pripravenu aj ja, ale najskor som ten get vyskusal. A cuduj sa svete, server mi v hlavicke odpovede poslal podporovanu verziu HTTP. Takze ano, tak ako je uvedene, sa da pozadovana informacia zistit.
K původnímu dotazu: otázku považuji za tak trochu nesmyslnou. Verze HTTP jsou navrženy tak, aby byly navzájem plně kompatibilní, souhlasí-li major číslo, tedy na dotaz HTTP/1.1 můžete dostat odpověď HTTP/1.0 a naopak na HTTP/1.0 dotaz HTTP/1.1 odpověď. Server může rozumět jen některým novým prvkům HTTP/1.1 a nebo také vůbec žádným, protokol je navržen tak, aby se s tím vypořádal. Takže pokud dodržíte specifikaci protokolu, nemá smysl se zabývat tím, zda server "umí HTTP/1.1", ať už to znamená cokoli. Prostě mu pošlete HTTP/1.1 dotaz, on už si s tím nějak poradí; čemu nebude rozumět, to může beztrestně ignorovat, to, co by dělalo problémy, pokud byste tomu nerozuměl vy, smí použít pouze v případě, že v dotazu deklarujete, že tomu rozumíte.ALE TO SNAD NEMYSLITE VAZNE! (Ano, kricim.)
Tak takuto odpoved som mal pripravenu aj ja, ale najskor som ten get vyskusal. A cuduj sa svete, server mi v hlavicke odpovede poslal podporovanu verziu HTTP. Takze ano, tak ako je uvedene, sa da pozadovana informacia zistit.
Ne, to se mýlíte. Zkuste si přečíst tu specifikaci protokolu, když už jsem vám na ni poslal odkaz. Nebo aspoň část, která se zabývá specifikací verze protokolu.
ALE TO SNAD NEMYSLITE VAZNE! (Ano, kricim.)
Nikoli, to myslím naprosto vážně. Zkuste místo křičení najít, v čem (podle vás) nemám pravdu. A pokud možno s odkazem na odpovídající specifikace.
Keep-Alive je tam preto, aby si človek zároveň overil, či server túto featuresku podporuje.
Z odpovede to poznáte jednoducho, syntax HTTP/1.0 a HTTP/1.1 status line je:
protocol-version code message
The HTTP version of an application is the highest HTTP version for which the application is at least conditionally compliant.A protože v tom hodně lidí mělo podobný zmatek, jako vy, vznikla ještě vysvětlující RFC 2145, kde je mimo jiné:
Přičemž ty hloupé klienty zmiňované v 2. odstavci už se snad moc nevyskytují…An HTTP server SHOULD send a response version equal to the highest version for which the server is at least conditionally compliant, and whose major version is less than or equal to the one received in the request. An HTTP server MUST NOT send a version for which it is not at least conditionally compliant. A server MAY send a 505 (HTTP Version Not Supported) response if cannot send a response using the major version used in the client's request.
An HTTP server MAY send a lower response version, if it is known or suspected that the client incorrectly implements the HTTP specification, but this should not be the default, and this SHOULD NOT be done if the request version is HTTP/1.1 or greater.
naopak na HTTP/1.0 dotaz HTTP/1.1 odpověď.Nie.
nemá smysl se zabývat tím, zda server "umí HTTP/1.1", ať už to znamená cokoli.Asi to predsa len nejaky zmysel ma, ked sa uz autor povodnej otazky podujal riesit to tak naliehavo, ze oslovil toto forum. Mne napada napr. taky zmysel, ze by som chcel vediet, ci server vie http keepalive a pipeline.
Mne napada napr. taky zmysel, ze by som chcel vediet, ci server vie http keepalive a pipeline.
1. Z toho, že vám server v odpovědi pošle HTTP/1.1
, nijak nepoznáte, zda umí keep-alive nebo pipelining.
2. Na pipelining bych se musel podívat (předpokládám, že to v principu bude podobné), ale keep-alive je názorným příkladem toho, proč nemá smysl verzi zjišťovat (zůstáváme-li v rámci stejné major verze). Vy prostě v hlavičce dotazu deklarujete podporu a zájem a server se podle toho zařídí. Pokud jste podporu deklaroval, on to podporuje také a nemá to v konfiguraci zakázáno, keep-alive použije, jinak ne. Pokud keep-alive umíte a máte o něj zájem, sdělte to serveru v hlavičce a uvidíte, zda ho použije; pokud keep-alive nechcete/neumíte, do hlavičky nic nepište a nemáte se čeho bát. Zjišťovat něco předem je zbytečné.
Tiskni
Sdílej: