Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
diamond ~ # /etc/init.d/net.lo restart * Starting lo * Bringing up lo * 127.0.0.1/8 * network interface lo does not exist * Please verify hardware or kernel module (driver)Jaký modul jádra mám zkontrolovat? V konfiguraci jsem nenašel nic, co by se tvářilo jako modul pro rozhraní lo... Nebo může být chyba někde jinde? Předem díky za jakékoli nakopnutí!
ifconfig lo
, pokud ho nenajde, vytvoř ho ifconfig lo 127.0.0.1
a přidej route add loopback
diamond ~ # ifconfig lo lo: error fetching interface information: Device not found diamond ~ # ifconfig lo 127.0.0.1 SIOCSIFADDR: No such device lo: unknown interface: No such device
grep CONFIG_NET= /usr/src/linux/.config
CONFIG_NET=ySíť normálně funguje, ani bych si toho nevšiml, kdybych nepotřeboval přistupovat na VNC server lokálně...
To už radši ip addr
.
?_ Link encap:Local Loopback LOOPBACK MTU:16436 Metric:1 RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:0 RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)
ip link set lo up ip addr add 127.0.0.1/8 dev lo ip route add 127.0.0.0/8 dev lo
diamond ~ # ip link set lo up SIOCGIFFLAGS: No such device diamond ~ # ip addr add 127.0.0.1/8 dev lo Cannot find device "lo" diamond ~ # ip route add 127.0.0.0/8 dev lo Cannot find device "lo"
udev
. Neco jako tohle.
> CONFIG_NET=y
Podľa mňa treba pozerať CONFIG_INET:
TCP/IP networking (INET) These are the protocols used on the Internet and on most local Ethernets. It is highly recommended to say Y here (this will enlarge your kernel by about 144 KB), since some programs (e.g. the X window system) use TCP/IP even if your machine is not connected to any other computer. You will get the so-called loopback device which allows you to ping yourself (great fun, that!).Ale podľa zmršeného mena by som to tiež skôr tipoval na udev. Môžeš skúsiť do boot skriptov vložiť
/sbin/ip addr
ešte pred to miesto, kde sa udev naštartuje? Alebo vypnúť udev?
P.S. to se stalo skutečně "samo od sebe"? Neinstaloval, kompiloval etc. jste nové jádro? Máte v paměti uloženo /proc/config.gz? Můžete ho porovnat s tím uloženým v /usr/src/linux
?
Mam matnej pocit, že lo souvisí s modulem pro síťovku, stejně jako v Madwifi souvisí ath0 a wifi0.
Ještě jeden tip na ověření stavu:
$ cat /etc/sysconfig/networking/ifcfg-lo DEVICE=lo IPADDR=127.0.0.1 NETMASK=255.0.0.0 NETWORK=127.0.0.0 # If you're having problems with gated making 127.0.0.0/8 a martian, # you can change this to something else (255.255.255.255, for example) BROADCAST=127.255.255.255 ONBOOT=yes NAME=loopback(co tam máte vy?)
Tiskni Sdílej: