Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
diamond ~ # /etc/init.d/net.lo restart * Starting lo * Bringing up lo * 127.0.0.1/8 * network interface lo does not exist * Please verify hardware or kernel module (driver)Jaký modul jádra mám zkontrolovat? V konfiguraci jsem nenašel nic, co by se tvářilo jako modul pro rozhraní lo... Nebo může být chyba někde jinde? Předem díky za jakékoli nakopnutí!
ifconfig lo
, pokud ho nenajde, vytvoř ho ifconfig lo 127.0.0.1
a přidej route add loopback
diamond ~ # ifconfig lo lo: error fetching interface information: Device not found diamond ~ # ifconfig lo 127.0.0.1 SIOCSIFADDR: No such device lo: unknown interface: No such device
grep CONFIG_NET= /usr/src/linux/.config
CONFIG_NET=ySíť normálně funguje, ani bych si toho nevšiml, kdybych nepotřeboval přistupovat na VNC server lokálně...
To už radši ip addr
.
?_ Link encap:Local Loopback LOOPBACK MTU:16436 Metric:1 RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 collisions:0 txqueuelen:0 RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)
ip link set lo up ip addr add 127.0.0.1/8 dev lo ip route add 127.0.0.0/8 dev lo
diamond ~ # ip link set lo up SIOCGIFFLAGS: No such device diamond ~ # ip addr add 127.0.0.1/8 dev lo Cannot find device "lo" diamond ~ # ip route add 127.0.0.0/8 dev lo Cannot find device "lo"
udev
. Neco jako tohle.
> CONFIG_NET=y
Podľa mňa treba pozerať CONFIG_INET:
TCP/IP networking (INET) These are the protocols used on the Internet and on most local Ethernets. It is highly recommended to say Y here (this will enlarge your kernel by about 144 KB), since some programs (e.g. the X window system) use TCP/IP even if your machine is not connected to any other computer. You will get the so-called loopback device which allows you to ping yourself (great fun, that!).Ale podľa zmršeného mena by som to tiež skôr tipoval na udev. Môžeš skúsiť do boot skriptov vložiť
/sbin/ip addr
ešte pred to miesto, kde sa udev naštartuje? Alebo vypnúť udev?
P.S. to se stalo skutečně "samo od sebe"? Neinstaloval, kompiloval etc. jste nové jádro? Máte v paměti uloženo /proc/config.gz? Můžete ho porovnat s tím uloženým v /usr/src/linux
?
Mam matnej pocit, že lo souvisí s modulem pro síťovku, stejně jako v Madwifi souvisí ath0 a wifi0.
Ještě jeden tip na ověření stavu:
$ cat /etc/sysconfig/networking/ifcfg-lo DEVICE=lo IPADDR=127.0.0.1 NETMASK=255.0.0.0 NETWORK=127.0.0.0 # If you're having problems with gated making 127.0.0.0/8 a martian, # you can change this to something else (255.255.255.255, for example) BROADCAST=127.255.255.255 ONBOOT=yes NAME=loopback(co tam máte vy?)
Tiskni Sdílej: