Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Situace: domácí servřík s debian sarge je přes ppp0 (eurotel data nonstop) napojen na internet. Síťovka eth0 (192.168.1.5) je píchlá do HUBu, kde jsou dva další PC (192.168.1.7, 192.168.1.30), co servřík používají jako bránu. Vše funguje dobře, ale ještě bych chtěl požadavky na webové stránky kešovat. Nelíbí se mi v aplikacích na klientech zadávat proxy (192.168.1.5:3128), rád bych, aby dále koukaly skrz bránu ven.
Neodkazujte mně na hlední, našel jsem si toho dost, ale nic mi nefungovalo. Napište mi, prosím, konkrétní ip pravidlo.
1) Firewall jsem si vymýšlel sám, nemám tam chyby?
2) Jak nastavit, že cokoliv chce ven, nepůjde přímo, ale přes squid?
Předem díky za rady.
Můj iptables skript:
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward /sbin/iptables -X /sbin/iptables -F INPUT /sbin/iptables -F OUTPUT /sbin/iptables -F FORWARD /sbin/iptables -P INPUT DROP /sbin/iptables -P OUTPUT DROP /sbin/iptables -P FORWARD DROP # routrovani /sbin/iptables -t nat -A POSTROUTING -j MASQUERADE # local /sbin/iptables -A OUTPUT -o lo -j ACCEPT /sbin/iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT # jiz navazane /sbin/iptables -A INPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT /sbin/iptables -A OUTPUT -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT # ssh /sbin/iptables -A OUTPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT /sbin/iptables -A INPUT -p tcp --dport 22 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp -i eth0 -o ppp0 --dport 22 -j ACCEPT # posta /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp -i eth0 -o ppp0 --dport 995 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp -i eth0 -o ppp0 --dport 25 -j ACCEPT # dns /sbin/iptables -A OUTPUT -p udp --dport 53 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p udp -i eth0 -o ppp0 --dport 53 -j ACCEPT # jabber /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp -i eth0 -o ppp0 --dport 5222 -j ACCEPT # ping a podobne /sbin/iptables -A OUTPUT -p icmp -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p icmp -j ACCEPT # max5 pingu za s /sbin/iptables -A INPUT -p icmp -m limit --limit 1/s --limit-burst 5 -j ACCEPT # WWW /sbin/iptables -A OUTPUT -p tcp --dport 80 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -i eth0 -o ppp0 -p tcp --dport 80 -j ACCEPT # odmitne port 113 auth /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p TCP --dport 113 -j REJECT # nastaveni casu /sbin/iptables -A OUTPUT -p tcp --dport 37 -j ACCEPT /sbin/iptables -A FORWARD -p tcp --dport 37 -j ACCEPT # LOGUJ OSTATNI /sbin/iptables -A OUTPUT -j LOG --log-level 6 /sbin/iptables -A INPUT -j LOG --log-level 6 /sbin/iptables -A FORWARD -j LOG --log-level 6
#transparentni proxy na port 3128 $IPTABLES -t nat -A PREROUTING -i ! $SERVER_NET_IF -p tcp -d ! $SERVER_LAN_IP --dport 80 -j REDIRECT --to-port 3128 #maskarada $IPTABLES -t nat -A POSTROUTING -o $SERVER_NET_IF -j MASQUERADE
a jeste nastavit squid.conf na transparentni proxy
httpd_accel_host proxy httpd_accel_port 80 httpd_accel_with_proxy on httpd_accel_uses_host_header on
Nevěděl jsem, kde v debianu jsou ip pravidla, tak výše uvedený skript pouštím na konci /etc/init.d/rcS. Proto mi také nemohou fungovat vaše proměnné. $SERVER_LAN_IP jsem si vygooglil jako IP na lokální síti, ale co znamená $SERVER_NET_IF?
Dále přikládám squid.conf. Za můj funkční provizorní, pro rozchození, jsem dopsal ještě vaše čtyři rádky. Teď tedy vypadá:
http_port 3128 icp_port 3130 dns_nameservers 160.218.10.200 visible_hostname servrik.doma acl all src 0.0.0.0/0.0.0.0 http_access allow all httpd_accel_host proxy httpd_accel_port 80 httpd_accel_with_proxy on httpd_accel_uses_host_header on
Tiskni
Sdílej: