Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Každé zařízení bych uváděl postupně.
Ad připojení k netu - musí se nastavit, tedy použít konfigurace ten správný typ, pro modem je to něco jiného, pro dsl taky - jestli je přes usb nebo ethernet.
Na zvukovku platí alsa a ovladač pro zvukovku v jádře.
Nepropadejte panice a buďte konkrétní, rozeberte problém na podproblémy a dostaneme se k cíli.
Pokud máte připojení přes ethernet, tedy přes síťovou kartu, tak jen hledejte, jak rozchodit kartu, co máte v kompu.
Ohledně kvality zvuku možná pomůže vyladit (nakonfigurovat jinak?) alsu, s tím ale nemám praxi.
Nechce si to radši vyřešit v blogu? Je slušnost mít jeden dotaz a jednu odpověď. Tedy takovýto guláš nee.
Vy nemáte heslo roota? Že nemáte přístup?
Ad přístup: jsou různé komunity, pokud něco čekáte, přijměte prosím aspoň nějaké zvyky.
Nikdo nechce heslo roota? A su
jste zadal?
Pořád uvádíte málo údajů. Zkoušíte to v gnome? Kopírování? Otevřete si konzoli, přihlašte se přes ono su
jako root a nakpírujte co chcete, kam chcete.
Pokud jde o Suse a mplayer, skoutečně jste zkoušel pořádně hledat?
Pro autora: můžete prosím uvést názvy oněch příruček, které jste přečetl, ať Vás můžeme dobře usměrnit? Lze Vám pomoci, ale něco bereme jako samozřejmé ... a Vy se na to přesto ptáte ...
To měla bejt narážka na to, že dokumentace od pana Bíbra k Mandrivě je dost dobrá a i když máte Suse, tak by vám zřejmě prospělo ji pročíst.
Tiskni
Sdílej: