Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
wget
, a pokles potvrzují i výsledky měření na rychlost.cz.
Podivné je, že nepomáhá ani opětovné přihlášení k dhcp serveru, restart síťového zařízení ani restart, ba dokonce vypnutí a znovuspuštění počítače, spolehlivě ale zabere nabootování Windows a zpět.
Ve zdejších diskusích jsem narazil na rady o přehození údajů v /etc/resolv.conf
, bohužel jsem ale nepozoroval žádné zlepšení. Jistým „řešením“ by bylo počítač asi nevypínat, u notebooku to ale bohužel nejde. V síti problém nejspíš také nebude, na pevném PC se Slackware ani Arch Linuxem jsem žádné zpomalení nepozoroval.
Pár technických údajů:
Systém:
Debian Etch
, pravidelně aktualizovaný;
kernel 2.6.18-1-686
z větve Unstable, stejný problém je ale i u distribučního jádra k Testingu.
Síťová karta:
blackened@asus:~$ lspci | grep Eth 01:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)Obsah
/etc/resolv.conf
:
nameserver 81.27.192.33 nameserver 192.168.1.1 search karneval.czObsah
/etc/host.conf
:
multi onMohl byste mi někdo poradit, jak tuto situaci řešit? Děkuji.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: