abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byly publikovány informace (technické detaily) o bezpečnostním problému Snapu. Jedná se o CVE-2026-3888. Neprivilegovaný lokální uživatel může s využitím snap-confine a systemd-tmpfiles získat práva roota.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 03:33 | Zajímavý software

    Nightingale je open-source karaoke aplikace, která z jakékoliv písničky lokálního alba (včetně videí) dokáže oddělit vokály, získat text a vše přehrát se synchronizací na úrovni jednotlivých slov a hodnocením intonace. Pro separaci vokálů využívá UVR Karaoke model s Demucs od Mety, texty písní stahuje z lrclib.net (LRCLIB), případně extrahuje pomocí whisperX, který rovněž využívá k načasování slov. V případě audiosouborů aplikace na

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 1
    včera 18:22 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 49 bylo vydáno GNOME 50 s kódovým názvem Tokyo (Mastodon). Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 17:22 | Nová verze

    Článek na stránkách Fedora Magazinu informuje o vydání Fedora Asahi Remixu 43, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 43.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Pozvánky

    Byl zveřejněn program konference Installfest 2026. Konference proběhne o víkendu 28. a 29. března v Praze na Karlově náměstí 13. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 03:55 | Nová verze

    Byla vydána Java 26 / JDK 26. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 10. Odstraněno bylo Applet API.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    17.3. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 260 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Odstraněna byla podpora skriptů System V. Aktualizovány byly závislosti. Minimální verze Linuxu z 5.4 na 5.10, OpenSSL z 1.1.0 na 3.0.0, Pythonu z 3.7.0 na 3.9.0…

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    17.3. 18:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.1 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.3. 04:55 | Nová verze

    Bylo oznámeno vydání nové verze 8.1 "Hoare" kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Doprovodný příspěvek na blogu Khronosu rozebírá kódování a dekódování videa pomocí Vulkan Compute Shaders v FFmpeg.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    17.3. 04:33 | Zajímavý projekt

    Byl představen open-source a open-hardware prototyp nízkonákladového raketometu kategorie MANPADS, který byl sestaven z běžně dostupné elektroniky a komponent vytištěných na 3D tiskárně. Raketa využívá skládací stabilizační křidélka a canardovou stabilizaci aktivně řízenou palubním letovým počítačem ESP32, vybaveným inerciální měřicí jednotkou MPU6050 (gyroskop a akcelerometr). Přenosné odpalovací zařízení obsahuje GPS,

    … více »
    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 46
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (16%)
     (7%)
     (1%)
     (11%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1109 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: dynamicke pridavani diskovych oddilu

    6.11.2006 10:45 ch-in-A | skóre: 13 | blog: Zapisky_silencovy | Praha
    dynamicke pridavani diskovych oddilu
    Přečteno: 174×
    dobry den chtel bych se zeptat, jaky mate nazor na pouziti loopbacku pro reseni dynamickeho pridavani/odebirani "diskovych oddilu"

    mam k dispozici iscsi sdilene pole a sluzby clusteruji pomoci heartbeatu a to tak, ze vzdy jen jeden node poskytuje vsechny sluzby

    moje predstava je takova, ze by system byl na lokalnich discich nodu a sdilena data by byla na imidzich na sdilenem poli ktere by se pripojovaly pres loopback. pro uplnost dodavam, ze pole jsou dve a jeste bezi lokalne v raidu 1 - mirror, tj. finalne pracuji se zarizenimi mdX.

    duvod pouziti imidzi a ne beznych oddilu je ten, ze nejsem schopen dopredu odhadnout kolik a jak velke udelat jednotlive diskove oddily

    vim ze pro pruznou praci s diskovymi kapacitami a oddily se pouziva lvm ale obavam ze ze by diky slozitosti lvm nebylo jednoduche pri nejake havarii dat vse zase rychle do poradku.

    zajimalo by me, jestli nepoklesne pri pouziti dejmetomu 5 loopbacku nejak zasadne vykon disku a jestli cely tento muj napad neni akorat cestou do pekel :@)
    -- RTFRFC --

    Odpovědi

    6.11.2006 18:45 JF | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dynamicke pridavani diskovych oddilu
    Problem s loopbacky se kdysi resil u Stackera: http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/dmsdos/

    Dulezite je vedet, jak to s temi loopbacky myslis? Pokud chces 5 loopbacku zanorenych do sebe, tak to by asi byla katastrofa.

    Ale 5 loopbacku v jednom oddilu zase tak spatne reseni neni. Ten stacker behal velmi slusne a to na z dnesniho pohledu pekne sunce. (Pro neznale Stacker si vytvarel soubor, ktery se po nahrani ovladace choval jako disk. A navic se to muselo komprimovet/dekomprimovat za behu.)

    Loopbacky celkem v pohode pouziva i komercni system pro virtualni pocitace.

    Ale pri urcite extremni zatezi to asi zpomalovat muze.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.