Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Stáhl jsem si DVD a nainstaloval Debian 3.1r3. Téměř úspěšně. Při základní instalaci se mi nenainstalovalo grafické prostředí. Pouze X-server. Provedl jsem tedy apt-get install gnome
a pak apt-get install gdm
. Gnome se nainstalovalo a téměř funguje. Bohužel, jen s americkou klávesnicí. Potřeboval bych českou, ale nevím, jak jí tam dostat. Když si v nastavení přidám klávesnici, oběví se hláška chyba při aktivaci klávesnice - pravděpodobně vnitří chyba X serveru. Případně zavedená česká klávesnice nepíše háček a ěščřž.
Ze skušenosti vím, že nástroj apt-get je slabý na instalaci něčeho tak složitého, jako je Gnome. Například posledně Gnome vůbec nefungovalo. Teď jen nefunguje klávesnice. Jsem z toho celý špatný. Když už se mi podařilo vše nainstalovat, nejde klávesnice a já nemám představu, proč...
Nemohl by mi někdo poradit? Nesetkal se někdo z Vás s podobným problémem? A vůbec: Proč nemůžu nainstalovat Gnome rovnou při instalaci systému? Nástroj Aptitude balík Gnome vůbec nezná a nezná ani gdm. Vyberu-li úkol Stolní počítač, před ručním výběrem balíků, nainstaluje se holý X-server.
echo $LANG
Tiskni
Sdílej: