Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Až na to, že se tam dají rozběhat některé upravené distribuce, takže člověk ani není omezen na už od Motoroly nainstalovaný Linux. A většina normálních aplikací se dá zkompúilovat tak aby na tomhle mobilu fungovala.
OT: O tomhle mobilu jsem si toho hodně zjistil, protože jsem si ho chtěl koupit. Po nepříjemném zjištění, že bych musel za dovezený mobil platit DPH i v Čechách a že ten obchodník nepřijímá platby přes PayPal odjinud než z USA(takže bych musel platit poplatky bankám) z toho sešlo. Původní cena 6400Kč vč. dopravy se vyšplhala k asi 9k kč.
Neviem, neviem... Podľa recenzií sa do toho dajú nahrať len aplikácie v jave.To jsou fámy, není to tak. Mám Motorolu A780 a chodí na tom řada nativních linuxových aplikací. MPlayer, bash 2, konzolové aplikace - ssh, vi, ping, fdisk, sed... , snad i nano, links a mc (to jsem nezkoušel) , fungovala mi i jakási osekaná verze Konqueroru. Existují i jakési utility pomocí kterých si člověk může zkompilovat další aplikace. Další možnost je komplet nové prostředí do telefonu - Opie což je něco jako distribuce nebo spíš prostředí pro mobily. Více info viz: http://www.motorolafans.com/
1) OS Linux, to je priorita c.1, nejlepe nejaky apt-get friendly :)Linux ano, apt-get friendly bohužel ne.
2) podpora pametovych karet, nejlepe MMC-RS, ale i jinou bych prezilAno mmc, bez problému.
3) GSM, GPRS/EDGE, Wi-Fi, BlueTooth (ja sem ale narocnej), moznost pripojit sluchatka (treba i za pouziti nejake redukce)GSM, GPRS/EDGE, GPS navigace bez kloudných map Česka bohužel. WiFi ne.
4) kdyz bude mit jen dotykovy displej bez klavesnice, bude to PLUS :)Je to véčko, po otevření má „jen“ dotykový display.
5) CPU/RAM adekvatne k OS, proste aby to nebylo extremne pomaly..Intel XScale 312 MHz
6) displej +/- 3"4"
7) vydrz na baterku minimalne 1den aktivniho pouzivaniZáleží co se na tom dělá… při intenzivní zátěži i ½ dne stačí aby klekla :)
8) fotak nepotrebuju, na velikosti a hmotnosti pristroje v ramci tridy nezalezi1,3 MPix
1) OS Linux, to je priorita c.1, nejlepe nejaky apt-get friendly :)Ano, ipkg friendly :)
2) podpora pametovych karet, nejlepe MMC-RS, ale i jinou bych prezilAno, microSD
3) GSM, GPRS/EDGE, Wi-Fi, BlueTooth (ja sem ale narocnej), moznost pripojit sluchatka (treba i za pouziti nejake redukce)GSM (quad-band), GPRS, GPS, BlueTooth (ostatni snad v pristi verzi)
4) kdyz bude mit jen dotykovy displej bez klavesnice, bude to PLUS :)Ano, pisu plus :)
5) CPU/RAM adekvatne k OS, proste aby to nebylo extremne pomaly..To se musi zkusit
6) displej +/- 3"2,8" VGA
7) vydrz na baterku minimalne 1den aktivniho pouzivaniTezko rict..
8) fotak nepotrebuju, na velikosti a hmotnosti pristroje v ramci tridy nezaleziFotak nema, velikost snad v pohode
Tiskni
Sdílej: