abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:33 | Zajímavý článek

    Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Komunita

    Vývoj webového serveru a reverzní proxy nginx byl přesunut z Mercurial na GitHub.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:44 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 17:22 | Bezpečnostní upozornění

    České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 03:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:00 | IT novinky

    Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.9. 17:11 | Nová verze

    Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    5.9. 16:44 | Pozvánky

    Meeting ESP komunity - podzimní edice 2024 proběhne v pátek 18. října v Brně. V přípravě jsou přednášky od vývojářů z Espressifu, lokálních firem i zapálených nadšenců do ESP a také praktický workshop a ukázky nových čipů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.9. 14:11 | Nová verze

    Systém pro správu hlášení chyb Bugzilla byl podle plánu vydán v nových verzích 5.2, 4.4.14, 5.0.4.1, 5.3.3 a 5.9.1, kde 5.2 představuje novou stabilní řadu, 4.4.14 by měla být poslední ve staré řadě 4.4, jíž končí podpora na přelomu roku, 5.0.4.1 je udržovací opravné vydání staré řady 5.0, dosavadní stabilní řada 5.1 byla přejmenována na 5.3 (nyní 5.3.3) a konečně vývojová verze 5.9.1 směřuje k budoucímu velkému vydání Bugzilly 6.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Skládání hudby na Linuxu - začátečník

    11.11.2006 16:47 mys elf
    Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Přečteno: 2498×
    Zdravím všechny přítomné. Mám klávesy - samohrajky Yamaha PSR E303, počítač s procesorem AMD XP 1600+, motherboard K7T 266 Pro 2, cca 900 MB RAM, integrovanou zvukovku - nic moc vybavení. Na počítači mám několik distribucí Linuxu, používám ale jenom Gentoo.

    Zajímal by mě váš názor na to, jestli se s tímto vybavením dá rozumně pracovat s MIDI, hrát si s Rosegarden, Ardour, MusE a podobnými programy. Potřebuju: připojit MIDI klávesy k počítači přes USB / gameport, pokud možno levně a spolehlivě (o některých MIDI / USB převodnících jsem např. četl něco v tom smyslu, že z nějakého důvodu blbě spolupracují s některými Yamahami, mají problém s USB rozhraním ALSY apod.).

    Vůbec nejraději bych byl, kdyby mi někdo napsal, co používá pro tyto účely on - jakou používá distribuci (zkoušel jsem Musix, deMudi, ale nadšený jsem z nich moc nebyl, vím ještě o té OpenSUSE iniciativě, ale nevím, jak jsou s tím daleko), jakou zvukovku (u kvalitního Terratecu a jiných zvukovek s MIDI vstupem by se zabily dvě mouchy jednou ranou, ale nevím, co na to ALSA apod., v seznamu podporovaného HW jsem vyhlédnutý model neviděl), jak připojujete MIDI klávesy (pokud nemají USB rozhraní přímo), jaký kernel, jestli máte nějaké runtime / trusted speciality. Zkrátka uvítám cokoliv - tipy, kritiku mého obstarožního HW, třeba nějaký odkaz (některé znám, ale nebyl jsem z nich chytrý), případně skriptík, konfigurák.

    Předem moc děkuju za odpovědi.

    Odpovědi

    11.11.2006 18:26 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Pokud to jsou normální klávesy a né šmejdy k PC tak mají midi port a připojují se přes něj.

    Vetšina zvukovek dnes co má game port tak na něm je vyveden signál pro midi pouze třeba koupit nebo postavit převodník protože na tom gameportu jsou ttl urovně (stačí optočlen pár odporů - tranzistor).

    No a v biosu nebo v ovladačích se to potom chová buď jako uart (hloupý chová se to podobně jako com port pouze se specifickou rychlostí) čili vše musí obsloužit program, nebo se to chová jako MPU401 což je chytřejší uart a dokáže pracovat v modu jako uart nebo v modu mpu401 kdy dokáže sám pracovat se stopamy kdy ho počítač nakrmí datama a on je chytře posílá do kláves a už se o to nemusí cpu starat.

    Jinak si najděte něco o midi.

    Viz: Úvod do MIDI
    11.11.2006 19:12 mys elf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Díky za odpověď. Moje klávesy mají 2 DIN MIDI konektory (IN a OUT). Čistě náhodou jsem na Dreamfaceově stránce dneska byl, ale na ten článek o MIDI jsem zatím nenarazil. Mám doma knížku od Roberta Guérina Velká kniha MIDI, tam je teorie dost a dost a je tam i schéma redukce MIDI/TTL pro připojení MIDI zařízení k game portu. Ćím dál tím více inklinuju k nákupu té profi zvukovky.
    11.11.2006 22:53 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Zajímal by mě váš názor na to, jestli se s tímto vybavením dá rozumně pracovat s MIDI, hrát si s Rosegarden, Ardour, MusE a podobnými programy.
    Naprosto s přehledem. Já používám totéž na thenderbirdu 750@930MHz a 384MB RAM a jede to krásně. Akorát to chce nepodcenit nastavení jádra, IRQ, realtime apod. Taky doporučuju používat overlay proaudio (je i v nabídce laymana), jsou tam nejčerstvější verze všeho včetně ebuildů pro cvs/svn a speciálně opatchovaných nízkolatenčních kernelů.
    Potřebuju: připojit MIDI klávesy k počítači přes USB / gameport, pokud možno levně a spolehlivě (o některých MIDI / USB převodnících jsem např. četl něco v tom smyslu, že z nějakého důvodu blbě spolupracují s některými Yamahami, mají problém s USB rozhraním ALSY apod.).
    To nemůžu potvrdit ani vyvrátit. Teď používám hned 3 MIDI interfacy. Jeden přímo na zvukovce M-Audio audiophile 2496, pak mám roland JV1010 připojený přímo do COM portu s ovladačem snd-serial-u16550 a konečně roland GI-20, který má přímo USB konektor a MIDI je vestavěné uvnitř a tváří se jako standardní usbmidi rozhraní. Předtím jsem měl ještě zoltrixe s cmi8738, kde jsem měl MIDI připojené přes interface do gameportu. Nikdy jsem ani s jedním nezaznamenal žádný problém. Proto si myslím, že když to bude podporované, tak to prostě fungovat bude.

    Co se týče distribucí, tak i když začátečníkům často radím/instaluju demudi nebo je odkazuju na musix a podobná livecd, tak sám používám gentoo, protože je to pro mě cesta nejmenšího odporu, existuje pro něj zmiňovaný overlay proaudio a celkově mi přijde jako nejlepší volba, která mě zároveň neomezuje v dělání čehokoliv jiného. Navíc ho používá i značná část vývojářů lz linuxaudio, takže to má člověk hned z první ruky.
    12.11.2006 01:17 mys elf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Díky moc za reakci. O tom overlayi jsem nevěděl, zdá se, že to je přesně, co potřebuju. O zakoupení Audiophile 2494 uvažuju taky, nejenom kvůli MIDI rozhraní. Možná bych šel i do dražší 192, ale pokud budu chtít zůstat pod Linuxem, problém pravděpodobně bude s ovladači. Na druhou stranu je k té kartě nějaký odlehčený SW (pro Windows) zdarma, takže v případě přestupu na "temnou stranu síly" by to mohlo být zajímavější.

    Asi to opravdu bude chtít poladit jádro, protože na mém stroji jsem se potýkal s častými dropouty při přehrávání MIDI v RoseGarden.
    12.11.2006 10:53 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Audiophile 192 nebrat. Je to taková zvláštní karta, co se moc nepovedla a cena neodpovídá parametrům. Lepší a levnější je ESI Juli@ nebo rovnou E-MU 1212M (podpora se připravuje).

    Pokud to dropoutuje, tak to znamená, že to vůbec nejede v realtime režimu.
    12.11.2006 14:31 mys elf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Díky za info, asi půjdu zatím do té 2492.
    12.11.2006 15:16 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Audiophile 2496 má smysl kupovat z druhé ruky za cca 2000,- Kč. Nová stojí jenom o pár set míň bež Juli@ a kvalitativní skok je značný.
    17.11.2006 11:26 mys elf
    Rozbalit Rozbalit vše Happy end?
    Tak jsem zakoupil 2496 (omlouvám se za opakované komolení toho čísla) z druhé ruky za 2000 korun. Pod Linuxem proběhlo zprovoznění naprosto bez problémů, se zvykovým výstupem jsem zatím spokojen. Připojení kláves pomocí MIDI kabelů bylo v pohodě a po chvilce tápání jsem dokázal přes klávesy přehrát soubor v RoseGardenu a naopak nahrát z kláves melodii do Rosegardenu. Na práci s hudbou budu ale zřejmě nakonec používat deMudi, protože v Gentoo jsem měl problémy se stabilitou, které se mi momentálně nechce řešit, zatímco s deMudi všechno funguje - pár maličkostí jsem řešil, ale ty se týkaly víceméně ptákovin.

    Ještě jednou děkuji za cenné rady, máte to u mě schované.
    12.11.2006 02:14 mys elf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Ještě bych se rád zeptal, jestli je možné to RT jádro normálně používat na běžnou desktopovou práci nebo jestli to z nějakého důvodu není vhodné.
    12.11.2006 02:58 mys elf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Jak si tak pročítám to jejich wiki, existují dvě cesty, jak dosáhnout nízkých latencí pomocí RT patche:

    realtime-lsm, údajně zastaralá cesta, přidělují se realtime vlastnosti skupině audio. Nebezpečí, že se stane průšvih, když je aplikace blbě napsaná (nespouštět Firefox apod. ;-).

    PAM/RLIMITS - o malinko pomalejší, modernější způsob, který má ale zásadní nevýhodu v tom, že sejme jakýkoliv proces s využitím >90% CPU. Nevím jak kdo, ale já nepotřebuju, aby mi někdo killnul cc1 uprostřed kompilace.

    Z toho mi vychází používat "zastaralé" realtime-lsm, napíchnout ho na speciální skupinu a pro práci s hudbou se přihlásit jako speciální uživatel, který v té skupině je a nespouštět pod ním nic, co není spojeno se zpracováním hudby. Měl by někdo nějaký komentář?
    12.11.2006 11:21 Ctirad Feřtr | skóre: 43 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Problémy si pamatuju akorát z doby, kdy se pro dosažení realtime režimu musel jack a všechny příslušné aplikace spouštět pod rootem a to už pár let bude. Tam mi čas od času ardour shodil komplet Xka. Od dob realtime-lsm o žádných problémech nevím a to samozřejmě používám počítač na veškerou práci. Blbě napsaných aplikací bych se nebál, ono se to pokud vím týká jenom těch aplikací co běží v realtime režimu a těch normálních se to nijak nedotkne. Jediné, co přichází do úvahy, je celkově větší overhead systému při nastavení timeru v kernelu na 1000Hz, ale zase to není nic, co by člověk nějak viditelně pocítil.
    12.11.2006 19:00 mys elf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Skládání hudby na Linuxu - začátečník
    Tak jsem si zkompilovat RT jádro a zatím to vypadá dobře, RoseGarden přestal přes Jack ztrácet framy. Díky za rady, zdá se, že to půjde.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.