Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
... ale jsem sem nepřišel abych se tu naučil ptát ...
Poznáš sám výsledek, kolik lidí ocení nezdvořilost adt. ...
P.S. děkuju za perličku, mam jakej špek dávat k dobru
Jaký máte síťový rozhraní? Zkuste ip addr
a pak si nechat přidělit ajpinu ...třeba dhclient eth0
, co máte v systému, zjistíte třeba následujícím
# dh dhclient dhcpcd dhcpd-chroot.sh dhcpxd dhclient-script dhcpd dhcpreport.plP.S. máte ethernetovej kabel? Svítí LEDky na obou stranách?
Ok, jste v Xkách? Tedy v grafice? Tam snad fiunguje alt + F2
, zadáte konsole
... abyste dostal příkazovej řádek a mohl kopírovat myší (označit levym tlačítkem kliknutim prostřednim vložit tam, kam chcete). Případně někde na ploše máte příslušnou ikonu. Takže tak získáte nějaké pracovní prostředí ...
Podle hledání je brána na 192.168.1.1
. Tedy nastavte si na ethernetu ajpinu 192.168.1.2
. Ve zdejším faq najdete postup (a mnohé další).
Ok, manuál jsem na netu nenašel a jak ověřit stav nemam. U modemu xavi jsem adresu 10.0.0.138 měl. Takže zjišťujeme, proč se na modem nedostaneme.
Když máte vše propojení, co se vám vypisuje u ip addr
? Já tam mam
# ip addr 1: eth0: <NO-CARRIER,BROADCAST,MULTICAST,UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast qlen 1000jelikož jedu přes wifi a na ethernetu nemam signál ... Nemáte spuštěný firewall? Našel jsem něco na SuSe portálu, jak to snad otestovat/zjistit.
Z čeho jste to poznal? Vy ten dhcp server potřebujete na notebooku? Nebo píšete o dhcp serveru v tom d-linku?
Další tipy na prozkoumání ... arp -e
, ip route
, netstat -i
a tcpdump -i eth0
. Tím zjistíme a) co vidíme za protějšek, b) zda máme nějakou bránu, c) zda něco odesíláme a přijímáme, d) co to odesíláme a přijímáme.
??? A ve woknech máte taky zaplý přidělování adres, ne statické ip adresy?
Psal jste o tom, že máte masku 255.0.0.0. Ať už vám jde dhcp server na D-linku nebo ne, statické přidělení třeba 10.0.0.233 (# ip addr add 10.0.0.233/8 dev eth0
) na síťovce na noťasu by mělo projít, zkuste pak zkontrolovat, jak vidíte onen interface (ip addr
), jelikož zřejmě máte přístup do D-linku i do noťase, tak si zkuste i pingnout z noťasu na D-linka a naopak. A zas bych vás odkázal na ty 4 příkazy výše.
Tiskni
Sdílej: