Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
yum
a smart
.Nemám doma připojení přes inet,takže si repozitáře stahuji na přenosný disk,doma vygeneruji pomocí createrepo
potřebná data a instaluji software.Jenže poslední dobou mi smart
neúměrně dlouho "žvýká" data.yum
je taky docelá pomalý.Měl bych za to,že když nemusejí nic stahovat a mají vše na lokálním disku,tak by to mělo fičet rychle jenže, např včera jsem večer spustil nice -n -20 smart upgrade -y
a ani do rána nebyl schopen nic zaktualizovat.Ráno byl stále stav Computing transactions...
.To přece není únosné.Dělám někde chybu,mám něco špatně nastavené,nějaký jiný tip na zrychlení?
U yumu je výhoda,že je aspoň na obrazovce vidět,co se děje.U smartu nic,takže vůbec netuším,co tam vlastně kalkuluje:(
Jinak PC je P4 1.6GHz,ram 384MB,Aurox 12.0.
Poradí někdo co s tím,jak to popohnat?
smart
si neporadí s některými závislostmi.Asi se zacyklí nebo co.Je mi divné,že nemá nějaký parametr,aby vypisoval,co zrovna provádí,podobně,jako to vypisuje yum
.Tak bych mohl odhalit,na čem to vázné.
Mimochodem,jde nějakým způsobem donutit smart
nebo yum
,aby vyřešil závislosti a to včetně třeba downgrade?Vím,smart
má příkaz fix
,ale ten zahlásí,že jsou závislosti v pořádku,ale když dám yum groupinstall `GNOME Desktop Environment`
,vždycky to skončí na nějakých chybějících závislostech.Smart
nemá groupinstall
nebo jsem na to ještě nepřišel.A yum
se zřejmě snaží nainstalovat nejnovější verze balíčků a pak když narazí na nějaký hodně nový,nenajde k němu ten zbytek.Zkusil jsem mu smazat pkgpolicy=newwest
,ale to nepomohlo.
Tiskni
Sdílej: