Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
'emerge --unmerge alsa-driver' prislusny zbytecny ovladac a ono porad nic a bla a bla... Problem je krasne popsan a vyresen zde: http://www.abclinuxu.cz/forum/show/146809. Tentokrat se mi pri nacteni alsy nezobrazili zadne chybove hlasky, ale kdyz si chci prehrat mp3u pomoci madplay:
'madplay /mnt/music/pisnicka.mp3', pri prvnim pokusu me program skonci s chybovou hlaskou 'audio: esd_open_sound() failed'. Pri dalsich pokusech uz program dospeje do stadia kdy vypada ze prehrava (nacte id3 tagy...), ale neprehrava nic :\.
Je to po dlouhe dobe moje prvni instalace linuxu (predtim jsem mel Mandrake 9.2 - 10.2, ale uprimne musim ric ze jsem "nepouzival linux". Nyni jsem zmenil filosofii) takze prosim zkuste mi pomoct jako zacatecnikovi.
Dekuji
mplayer -ao pcm <soubor>
Mělo by se to uložit do souboru audiodump.wav. Jinak jsou určitě i čistší varianty, ale nějak jsem to nikdy neřešil.
aplay -l
**** List of PLAYBACK Hardware Devices **** card 0: Audigy2 [Audigy 2 [Unknown]], device 0: emu10k1 [ADC Capture/Standard PCM Playback] Subdevices: 32/32 Subdevice #0: subdevice #0 Subdevice #1: subdevice #1 Subdevice #2: subdevice #2 Subdevice #3: subdevice #3 Subdevice #4: subdevice #4 Subdevice #5: subdevice #5 Subdevice #6: subdevice #6 Subdevice #7: subdevice #7 Subdevice #8: subdevice #8 Subdevice #9: subdevice #9 Subdevice #10: subdevice #10 Subdevice #11: subdevice #11 Subdevice #12: subdevice #12 Subdevice #13: subdevice #13 Subdevice #14: subdevice #14 Subdevice #15: subdevice #15 Subdevice #16: subdevice #16 Subdevice #17: subdevice #17 Subdevice #18: subdevice #18 Subdevice #19: subdevice #19 Subdevice #20: subdevice #20 Subdevice #21: subdevice #21 Subdevice #22: subdevice #22 Subdevice #23: subdevice #23 Subdevice #24: subdevice #24 Subdevice #25: subdevice #25 Subdevice #26: subdevice #26 Subdevice #27: subdevice #27 Subdevice #28: subdevice #28 Subdevice #29: subdevice #29 Subdevice #30: subdevice #30 Subdevice #31: subdevice #31 card 0: Audigy2 [Audigy 2 [Unknown]], device 2: emu10k1 efx [Multichannel Capture/PT Playback] Subdevices: 8/8 Subdevice #0: subdevice #0 Subdevice #1: subdevice #1 Subdevice #2: subdevice #2 Subdevice #3: subdevice #3 Subdevice #4: subdevice #4 Subdevice #5: subdevice #5 Subdevice #6: subdevice #6 Subdevice #7: subdevice #7 card 0: Audigy2 [Audigy 2 [Unknown]], device 3: emu10k1 [Multichannel Playback] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0 card 0: Audigy2 [Audigy 2 [Unknown]], device 4: p16v [p16v] Subdevices: 1/1 Subdevice #0: subdevice #0
aplay -D hw:0,0 <soubor>"?
Takže fajn. Ať vám to slouží.
cat /dev/urandom >> /dev/dspgenerovat sum treba uslysite nejaky zablesk...
Tiskni
Sdílej: