Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Prý bych měl na této konfiguraci spustit třeba i MDK 10To ano, ale s větším HDD.
abych tam také mohl pracovat, "a to tak, že rychle"hm:-/ gnu/linux není windows, takže o něco víc "žere"(jak kde)
Vleze se mi tam i OpenOffice?Myslím že ano, já bych to risknul
Jaké grafické prostředí doporučujete?Něco lehčího s rychlým vývojem, XFCE. A nebo fluxbox/openbox - toho se nebojte, naučíte se rychle a zalíbí se to. No já nevím, Slackware? Klidně, je to výborný systém
Jestli na tom chcete pracovat, tak tam dejte Windows 98, jestli si s tim chcete hrát, tak si tam dejte jakejkoliv linux/jakékoliv grafické prostředí - nepoužitelný jako desktop to bude tak jako tak...
333 MHz Pentium (hádám II) stačí na lecos.
128 MB RAMky je celkem dost svazující, ale jde to.
Disk 1 GB je HODNĚ velké omezení. Nebylo by jednodušší skočit si do bazaru pro aspoň 4 GB? Za ty tři kilča, nebo kolik za něj budou chtít by to rozhodně stálo.
Asi bych sáhnul po něčem jako je Vector Linux: pro plnou instalaci mu údajně stačí 950 MB, takže to určitě půjde ještě smrsknout. Osobně se mi poslední dobou zalíbilo Xubuntu, ale to je malinko náročnější na diskový prostor (v základu potřebuje něco mezi 1,5 a 2 GB).
Na OpenOffice.org bych se vykašlal a radši vzal AbiWord a Gnumeric
Fajnový by mohl být také Damn Small Linux, ale ten už je IMHO až příliš "osekaný" (holt je zamýšlenej pro ještě slabší počítače).
Tiskni
Sdílej: