Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
cat <<EOF >/boot/grub/menu.lst default=0 timeout=5 title Slackware 11 root (hd0,0) kernel /boot/bzImage ro root=/dev/sda1 EOF
grub.conf
a menu.lst
jedno a to samé jest, jedno bývá link na to druhé. Každopádně ten soubor musíte vy sám vytvořit, případně se nějakým inspirovat – v dokumentaci ke grubu bývá grub.conf.sample
(nebo menu.lst.sample
) či něco podobného.
# For booting GNU/Linux title GNU/Linux kernel (hd1,0)/vmlinuz root=/dev/hdb1coz odpovida (hd1) me situaci. Staci tedy napsat do grubu pouze tohle (samozrejme spolu s default=0,timeout=30...)?
kernel (hd1,0)/vmlinuz root=/dev/hdb1Pokud jste už spouštěl Linux z příkazové řádku grubu, musel jste tam takovýhle řádek zadávat, pak zadejte přesně to samé. První parametr
(hd1,0)/vmlinuz
určuje cestu k jádru, (hd1,0)
je grubovské označení disku a oddílu, root
je parametr pro jádro, kde se nachází bootovací oddíl. Pokud tenhle řádek nezadáte správně, Linux vám nenabootuje, ale nic se neděje, v grubu (tj. po startu počítače) si ten řádek můžete editovat a upravit dle potřeby.
title GNU/Linux Fedora Core 5 (2.6.15-1.2054_FC5) root (hd1,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-1.2054_FC5 ro root=LABEL=/ initrd /boot/initrd-2.6.15-1.2054_FC5.imga pise mi to ted Error 17 (grub vubec nenastartuje). Pozn.: hd1 by melo byt snad spravne, protoze to my byt hdb
kernel /boot/vmlinuz-2.6.15-1.2054_FC5 root=/dev/ram0 init=/linuxrc ramdisk=8192 real_root=/dev/hdb1 initrd /boot/initrd-2.6.15-1.2054_FC5.imgNevím, zda potřebujete zadávat i parametry
ramdisk
(počáteční velikost ramdisku – může být nastavena i v konfiguraci jádra) a init
(proces, který se jako první spustí).
Zda je správně hd(1,0)
zjistíte snadno, na příkazové řádce grubu zadejte
cat (a stiskněte tabulátor, a grub vám nabídne oddíly, které jsou k dispozici, včetně jejich typu. Doplňte třeba na
cat (hd1,0)/(lomítko je důležité) a stiskněte znovu tabulátor, a grub vám nabídne adresáře a soubory v daném umístění. Takhle můžete snadno najít kde máte jádro uložené a jak příslušnému oddílu říká grub. Také můžete použít příkaz
find
, pokud znáte přesnou absolutní cestu k jádru.
Chyba 17 znamená, že grub příslušný oddíl nalezl, ale nerozpoznal souborový systém na tom oddílu. Buď jste zvolil špatný oddíl (např. swap), nebo nemáte v grubu zakompilovanou podporu příslušného filesystému.
initrd
. Pokud máte obraz pro ten initramdisk, nejspíš jej vaše distribuce používá.
Pokud byste skutečně neměl v grubu podporu vašeho filesystému, musel byste sehnat buď balíček s grubem s touto podporou, nebo si grub zkompilovat sám. Ale připadá mi dost nepravděpodobné, že by distribuce měla podporu pro nějaký filesystém v jádře a neměla pro něj podporu v grubu (pokud grub ten FS umí). Pokud máte na oddíle s jádrem ext2 nebo ext3, je prakticky nemožné, abyste tu podporu v grubu neměl.
Můžete sem vypsat, jak máte rozdělený ten disk? Oba disky (hda i hdb) jsou IDE? grub může disky v některých případech vidět jinak, než je vidí Linux. A jakým způsobem jste se dostal do vaší instalace, abyste mohl upravit grub.conf (nebo menu.lst) – přes nějaké live CD?
hdb1 - ext2 (mozna 3) Linux, hdb2 - swap , hda1 - ntfs (data, nechci na nej bootovat)meli by byt oba na ide, grub.conf edituji pomoci rescue modu ve Fedora live DVD Pisu to z hlavy, co nejdriv dodam presne vypisy ze shellu.
cat (<tab>
typ oddílu ext2?
grub-install --root-directory=/mnt/hd/boot /dev/hdb
/mnt/hd
je umístění, kam máte v době spuštění grub-install
namountován oddíl s jádrem a kam se uloží stage2
, kde je grub.conf
atd. Grub si to převede na svojí reprezentaci oddílů a do bootsektoru si poznamená, odkud si má vzít stage2
.
# grub root (hd1,0) setup (hd0) quithttp://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/index.html
root
, setup
Grub pouze instalují, ale s konf.s. nic nedělají), tak budeš muset pokaždé zadat pracně po startu parametry Grubu v shellu Grubu.
Tiskni
Sdílej: