abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×

    dnes 09:44 | Komunita

    O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.12. 21:55 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.12. 17:22 | Nová verze

    Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 3
    1.12. 13:44 | Nová verze

    OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.12. 12:00 | Bezpečnostní upozornění

    V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.12. 08:00 | IT novinky

    I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.12. 07:00 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.11. 21:11 | Nová verze

    Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.11. 16:22 | Nová verze

    Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
     (45%)
     (16%)
     (39%)
    Celkem 31 hlasů
     Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Pár dotazů ke konfiguraci služeb

    25.11.2006 16:18 Radim240 | skóre: 9
    Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Přečteno: 158×
    Ahoj. Procházel jsem si konfiguraci (/etc/, /etc/init.d, /etc/sysconf) na svém prvně nainstalovaném Linuxu (SUSE 10.1) a snažil jsem se zjistit, které služby se zavedli do systému a jak se konfigurují. Měl bych pár otázek. Jestli mi je někdo zodpoví, budu mu vděčný.

    Díval jsem se hlavně na inittab. Nepochopil jsem odkud (jak) se vlastně startují jednotlivé služby z /etc/init.d (kterým skriptem se to spouští?). Při startu se pořád detekuje rozhraní eth0 a DHCP, a chtěl bych najít místo, kde to mohu vypnout. Hledal jsem také službu pro DHCP v init.d ale nenašel.

    Dále mě zaujal soubor at.deny a soubor ftpusers. at - znamená co - dávkové soubory nebo nějaký job batch daemon? Znamená ten soubor, že uživatelé nebo služby v něm uvedeni nemohou spouštět skripty? A ten druhý – ftpusers – proč tam je uvedený root? To jako zamítnutí přístupu k ftp pro roota z bezpečnostních důvodů?

    Co znamená LSB v souvislosti s init.d, inittab? A co je to rowspan a row device?

    Jestli se někdo ozve, dík za odpověď.

    Odpovědi

    frEon avatar 25.11.2006 19:30 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    nedavno jsem to tady vysvetloval, v drobnostech se to muze od tebe lisit, v principu je to to co chces vedet. hledej muj prispevek na tady
    Talking about music is like dancing to architecture.
    25.11.2006 19:40 zvovka | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Ptáte se na moc věcí a část z nich je docela základních a snadno zjistitelných. Z vašich ostatních příspěvků vyplívá, že kromě samotného ptaní, sám nic moc nezjišťujete. Za takové situace vám nikdo moc dlouho ochotně odpovídat nebude.

    Služby se startují z adresáře /etc/init.d, z toho jsou linkovány odkazy do adresářů jednotlivých runlevelů (př. /etc/rc.d/rc3.d/, který runlevel se spouští určuje soubor /etc/inittab.

    Služba DHCP je serverová služba, vám jde o klientskou aplikaci a ta se většinou jako služba nespouští. V SUSE se to řeší v souboru /etc/sysconfig vhodnou editací souborů dhcp a ifcg-název_rozhraní.

    Soubory at.deny a ftpusers upravují používání respektive přístup k programu at a službě ftp.

    LSB znamená Linux Standart Base, což je standart zajišťující, že v jednotlivých distribucích najdete přibližně to samé a na tom samém místě. Samozřejmě jen u distribucí, které LSB podporují.

    rowspan je HTML tag a row device neznamená IMO nic, ale asi myslíte raw device, a to je, dejme tomu, zařízení pro přímý přístup.

    Většina informací je vám k ničemu a na vysvětlení byste se musel ptát do nekonečna. Takže si to najděte a nastudujte. Naučte se používat internet (google) a manuálové stránky a pročítejte diskuze. Až se budete schopný zeptat konkrétněji, tak se ptejte. Hodně štěstí a trpělivosti;-).
    Vsichni mate spinave zadky!
    26.11.2006 10:27 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Mám na ssvém počítači nainstalovaný systém, který má momentálně sloužit jako klient. Později ho ale chci konfigurovat jako server, DHCP, DNS a apache. Teď jsem chtěl to DHCP vypnout a zatím nevím kde. Osobně čtu dost věcí, ale někde se musím něčeho chytnout, jaké odkazy hledat. Neberte to tak, že se mi nechce číst dokumentace, jen jsem chtěl rychle zjistit nějaké věci. Díky moc za odpovědi. Mějte se
    26.11.2006 22:17 zvovka | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Jsem rád když pomůžu, kdybych nechtěl, nedělám to - nemusím;-). Ještě snad, konkrétně pro SUSE 10.1, originál dokumentace:

    http://ftp.opensuse.org/pub/opensuse/distribution/SL-10.1/inst-source/docu/cs/

    Myslím, že je tam většina základních věci, které potřebujete vědět. V dobách, kdy jsem používal právě SUSE se to dalo instalovat i jako RPM balíček. Mějte se a přeju hodně trpělivosti.
    Vsichni mate spinave zadky!
    29.11.2006 10:31 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Díval jsem se jak je to udelane ve Slax 4.1 a jak v Suse 10. Chapu inittab. Tam se definuje v jakém levelu se má co spustit - který adresář. Ale nevím jak jsou spouštěny ty jednotlivé adrsáře. To se jako automaticky spouští každý soubor uvedený v e.g. RC.4 ? A pořadí spouštění skriptů se zajišťuje jak. Ještě jsem nečetl dokumentaci, i když už něco o init víc¨m. Ale nemohu se ted k tomu manuálu dostat.

    Jak bych to mohl udelat, kdybych chtel, aby se server - celý počítač spouštěl bez přihlášení? To nejde? Chápejte. Rekneme ze server je v zamcené mistnosti, ke které nikdo nemůže... pak by heslo bylo zbytecne, ne? Root by byl prihlasen automaticky po spusteni pc...

    Do jakého souboru mám vlozit prikaz mc, kdyz chci aby automaticky po spusteni najel midnight? Mám vytvorit vlastní soubor, nebo to mám přidat na konec nejakého konkretnicho skriptu?
    29.11.2006 10:39 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Je videt ze jste opravdovy zelenac, proto odpovim snad vas to nastartuje. Ano v tech adresarich RC se skutecne spousteji skripty v poradi podle jmena skriptu, proto ty nazvy skriptu v tom adresari zasinaji vetsinou cislem (poradi) - jasne?

    RC skripty se sousteji pri startu jeste pred tim nez se vam objevi dotaz na prihlaseni takze si server klidne zamknete a najede vam to. Je to obdoba AUTOEXEC.BAT z Windows - nekamenujte me :-). Pouze skripty ktere jsou v "profilu" daneho uzivatele se spousti az po jeho prihlaseni a s tim souvisi i vas treti dotaz.

    dejte si spusteni mc do souboru .profile (nebo .bashprofile ted nevim presne) v domovskem adresari uzivatele u ktereho chcete aby se to mc spoustelo po prihlaseni uplne nakonec. Tyhle soubory se automaticky spousti po zalogovani. Je to obdoba Spustit po startu z Windows.
    30.11.2006 18:21 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Myslel jsem, že existuje nějaký soubor, ve kterém se dá nastavit, která služba se spustí v které úrovni. Přece když napíšu chkconfig --list tak to vypisuje která služba je zaplá, která vyplá, když napíšu chkconfig služba on tak to zapne určitou službu - a nevěřím tomu, že když napíšu např. chkconfig named off, že to vymaže soubory z příslušného adresáře.
    1.12.2006 14:16 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Tato informace je uložena přímo v příslušných skriptech (řádek s Default-Start). Pro aktivaci nebo deaktivaci služby použijte 'insserv xyz' resp. 'insserv -r xyz'. Tento příkaz se postará o vytvoření nebo smazání příslušných linků v adresářích /etc/init.d/rc?.d
    1.12.2006 20:57 zvovka | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    No to je vlastně fakt, SUSE to defaultně (služby) neřeší přes /sbin/service, nebo chkconfig. Tam je to trochu jinak, než u většiny (RH based) dister. Jde to ale poměrně jednoduše na 'RH model' přeonačit (pouhou instalací programů), nebo si zvyknout na, dobře dokumentovaný, jiný model správy.
    Vsichni mate spinave zadky!
    1.12.2006 21:10 Michal Kubeček | skóre: 72 | Luštěnice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Mně se na tom SuSE modelu líbí hlavně to, že není potřeba skriptům explicitně přiřazovat pořadová čísla, ale stačí definovat závislosti, insserv už si je očísluje sám.
    1.12.2006 23:14 zvovka | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Mně se zase líbila ta přímočarost, prostě jen rc.služba úkon a vymalováno.
    Vsichni mate spinave zadky!
    frEon avatar 26.11.2006 22:38 frEon | skóre: 40 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    kouknul ses na ten link co jsem ti poskytl?? je to diskuze tady na abclinuxu.cz, kdyz najdes muj prispevek (druhy odzhora), a prectes si ho tak svuj problem vyresis. nazvy slozek o kterych tam pisu se budou jmenovat stejne, budou xshrabany nekde v /etc, hadam ze v suse linuxu to maj v /etc/init.d/rcX.d. jinak spousteni sluzeb je stejne pro vsechny sluzby.
    Talking about music is like dancing to architecture.
    28.11.2006 09:17 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Díky, přišel jsem sem až rted podívám se co tam je.
    28.11.2006 09:19 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Jak se jmenuje ta diskuse?
    28.11.2006 09:25 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Víš dělám s Linuxem asi měsíc a půl, ale fascinuje mě. Je tak přehledný, dobře vymyšlený, a je to zábava v něm dělat :-) A vůbec není tak složitý jak někteří straší začáttečníky :-) Teda pokud nechci programovat aplikace v c++
    28.11.2006 11:25 DNA
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    od kdy je na linuxu složité programovat v C++?
    28.11.2006 12:54 Haaja | skóre: 25 | blog: haaja | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Od te doby kdy existuje kompilator na c++
    29.11.2006 10:25 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    No kdo umí programovat ak pro něj to složité nebude. Já v c++ neumím tak jsem to tak subjektivně popisoval :-)
    29.11.2006 10:37 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Radši to napíšu sem:
    Díval jsem se jak je to udelane ve Slax 4.1 a jak v Suse 10. Chapu inittab. Tam se definuje v jakém levelu se má co spustit - který adresář. Ale nevím jak jsou spouštěny ty jednotlivé adrsáře. To se jako automaticky spouští každý soubor uvedený v e.g. RC.4 ? A pořadí spouštění skriptů se zajišťuje jak. Ještě jsem nečetl dokumentaci, i když už něco o init víc¨m. Ale nemohu se ted k tomu manuálu dostat. Jak bych to mohl udelat, kdybych chtel, aby se server - celý počítač spouštěl bez přihlášení? To nejde? Chápejte. Rekneme ze server je v zamcené mistnosti, ke které nikdo nemůže... pak by heslo bylo zbytecne, ne? Root by byl prihlasen automaticky po spusteni pc...

    Do jakého souboru mám vlozit prikaz mc, kdyz chci aby automaticky po spusteni najel midnight? Mám vytvorit vlastní soubor, nebo to mám přidat na konec nejakého konkretnicho skriptu?

    30.11.2006 18:23 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Mám na tebe pár upřesňujících otázek. Nemělo to být rawspan, ale respawn? Co je to? A Mandatory device? Dík.
    1.12.2006 14:00 zvovka | skóre: 20
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    K tomu respawn, teda v souvislosti s /etc/inittab.

    A mandatory device, to je prostě zařízení pro něco, k něčemu, určené (zmocněné). To je asi obecný pojem, k linuxu se to má tak jako operační systém k harsware, nic 'linux specifického'.

    Vsichni mate spinave zadky!
    2.12.2006 07:23 Kram
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    respown v /etc/inittab znamena, že se má init pokusit danou službu po pádu, ukončení, killnuti.... restartovat.

    Bylo by nepříjemné, kdybi se ti třeba po odhlášení na tty už neobjevil login (nespustil /sbin/mingetty u suse).
    2.12.2006 11:54 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Včera jsem ale zjistil že ve Slaxu není chkconfig. Nevíte jestli tam je proto nějaká obdoba? A ještě něco. V SUSE spouštím mc ještě před přihlášením. Líbí se mi to, že když například v mc napíšu ifconfig, tak se mi to vypíše na obrazovku a pauzne.

    . A ještě mě napadlo - je v linuxu nějaký příkaz jako "pauze" -> "press any key to continue..."?

    Díky všem za odpovědi. Mějte se fajn...
    2.12.2006 12:01 zabza | skóre: 52 | blog: Nad_sklenkou_cerveneho
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    A ještě mě napadlo - je v linuxu nějaký příkaz jako "pauze" -> "press any key to continue..."?
    read -p 'Press any key to continue....'

    Už si konečně kupte nějakou knížku a přečtěte si něco o Linuxu... Ono totiž věci jako "...spouštím mc ještě před přihlášením..." jsou kraviny, který snad ani nemá cenu komentovat...
    2.12.2006 12:03 zabza | skóre: 52 | blog: Nad_sklenkou_cerveneho
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    No s tím read-em ... samozřejmě musítestisknout ENTER, což tedy není "any key" ... :-)
    2.12.2006 18:16 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Materiálu ke čtení je dost, ale není kdy to číst. Něco jsem už přečet, ale k SUSE dokumentaci se hned tak nedostanu. Ale určitě to dělám. Zkouším teď chci nakonfigurovat domácí síť a chtěl bych zkusit teba rozjet ftp nebo vyzkoušet nfs. Hledal jsem konfigurák k tomu ftp, ale nenašel (ani na netu). Jak jsem mluvil o tom mc, chtěl jsem říct, že když se v SUSE přihlásím, tak mi to trvá asi 5s než to najede do mc. A to vždy, i když ho ukončím a zase spustím. Nevím čím to je...
    2.12.2006 18:18 Radim240 | skóre: 9
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pár dotazů ke konfiguraci služeb
    Ale když jsem to nainstaloval tak to nedělalo...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.